Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak prawidłowo dbać o swoje serce? | Poznańska Klinika Serca

Jak prawidłowo dbać o swoje serce?

Dieta, Lifestyle, Trening dla serca, Zdrowe odżywianie | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Serce to centralny narząd ludzkiego organizmu. Pracuje nieustannie od dnia naszych narodzin, nie mogąc pozwolić sobie na ani chwilę wolnego. Tak, jak każdy inny organ wymaga ono naszej nieustannej troski, którą powinniśmy okazywać mu codziennie. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć. Sprawdźmy zatem, jak dbać o zdrowe serce.

5 sposobów, które wzmocnią nasze serce

Zdrowie ma się tylko jedno, dlatego też powinniśmy dbać o nie przez całe nasze życie. Niestety, wiele osób podejmuje odpowiednie działania, dopiero w momencie, w którym zaobserwuje u siebie niepokojące objawy. Nie każmy czekać naszemu organizmowi tak długo! Zwłaszcza, jeśli dotyczy to serca, które nie bez powodu określane jest jako najbardziej niezawodna i niczym niezastąpiona pompa, nieustannie zaopatrująca wszystkie narządy i komórki w świeżą krew. Już teraz podpowiemy, jak dbać o zdrowe serce i wspomagać pracę układu krążenia!

Odpowiednia dieta

Kluczem do zdrowia są regularne badania serca obejmujące badania echokardiograficzne, a przede wszystkim badania prób wysiłkowych. Te ostatnie oceniają ryzyko zawałowe i stan wydolności serca.. Następnie możemy skupić się oczywiście na diecie. Dieta, rozumiana jako stały styl żywienia, a nie chwilowa odmiana naszego codziennego jadłospisu. Chcąc zatem zadbać o swój układ krążenia, w naszym menu powinny znaleźć się produkty, takie jak:

  • wielonasycone kwasy omega-3 i omega-6, które znajdują się m.in w tłustych morskich rybach, olejach roślinnych (rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany), orzechach, migdałach, awokado,
  • chude mięsa, zwłaszcza indyk, kurczak, cielęcina, chude mięso wołowe, a także wysokiej jakości lekkie wędliny,
  • produkty pełnoziarniste i bogate w błonnik, kasze gryczane, otręby, płatki owsiane, ciemne pieczywo,
  • aromatyczne zioła, np. oregano, bazylia, tymianek,
  • odtłuszczony nabiał w postaci jogurtów, twarożku, mleka,
  • warzywa, zwłaszcza czosnek, cebula, szpinak, brokuły, rośliny strączkowe, pomidory,
  • owoce

Zdecydowane NIE powinniśmy natomiast powiedzieć produktom tłustym, smażonym, przetworzonym i fast foodom, a także słodyczom, soli oraz słodkim napojom gazowanym.

Aktywność fizyczna

W zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego też pragnąc zatroszczyć się o swoje serce konieczne jest wprowadzenie do codziennej rutyny jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, która poprawia wydolność oraz doskonale dotlenia organizm, zwiększając tzw. pułap tlenowy. Warto wybrać dyscypliny, takie jak pływanie, jogging, grę w piłkę, spacery lub ćwiczenia aerobowe.

Regularna kontrola swojego stanu zdrowia

Unikanie lekarzy nie jest dobre dla naszego zdrowia! Regularne wizyty u specjalisty, zwłaszcza po 40 roku życia, kiedy wzrasta ryzyko chorób serca, pomogą każdemu z nas w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości i szybko podjąć skuteczne działania. Zalecane jest również codzienne mierzenie ciśnienie. Powinny pamiętać o tym przede wszystkim osoby borykające się z nadciśnieniem. Optymalne normy to 120/80 mm Hg.

Rzucenie nałogów

Nasz organizm, w tym i serce nie lubi używek. Chcąc zatem cieszyć się dobrym samopoczuciem, obowiązkowo powinniśmy w pierwszej kolejności rzucić palenie. Prowadzi ono nie tylko do zawału, ale również od dwóch do czterech razy w porównaniu z osobami niepalącymi. zwiększa ryzyko chorób serca oraz udaru.

Niewskazane jest także spożywanie w nadmiarze alkoholu, mocnej czarnej kawy oraz herbaty.

Odpoczynek i unikanie stresu

Podczas snu odpoczywa nasz cały organizm, w tym i serce, które w tym szczególnym czasie może na chwilę zwolnić i zregenerować się. Naukowcy z Chicago w swoich badaniach wykazali, że u osób śpiących dłużej nie tylko zmniejszyło się ryzyko wystąpienia zawału, ale również obniżeniu uległo ciśnienie krwi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz