BadaniaRezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny (MRI – skrót pochodzi od angielskiej nazwy magnetic resonance imaging) to technika diagnostyczna przeprowadzana u Pacjentów w Poznańskiej Klinice Serca. Diagnostykę obrazową niezwykle ważnego narządu, jakim jest serce, zaleca się przeprowadzać u osób z podejrzeniem ryzyka zawałowego bądź w przypadku przebytych zawałów. Lekarz może również zalecić wykonanie badania, gdy wysunie podejrzenie zapalenia mięśnia sercowego, którego zwiększone występowanie związane jest z przebyciem infekcji covid-19. Zaletą MRI jest jego duża dokładność, pozwalająca ocenić stan zapalny toczący się w mięśniu sercowym lub cechy przebytego zapalenia. Osoby poszukujące profesjonalnej opieki kardiologicznej w mieście Poznań, szczególnie po przebytej infekcji covid, mogą liczyć na zaangażowanie naszego zespołu medycznego. Dołożymy wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania swoich Pacjentów i jak najlepiej przyjrzeć się ich problemom zdrowotnym.
Rezonans magnetyczny – jak się do niego przygotować?
Badanie, jakim jest rezonans magnetyczny serca, pozwala wykryć wiele schorzeń kardiologicznych, jednak aby do niego przystąpić, trzeba najpierw zadbać o odpowiednie przygotowanie. Konieczne może okazać się zebranie wcześniejszej dokumentacji medycznej (wyników badań USG, TK, MR, RTG). Pacjent przed przystąpieniem do badania powinien powstrzymać się odl palenia papierosów i podejmowania wysiłku fizycznego, ponieważ czynności te mogą mieć wpływ na przyspieszoną pracę serca. Zaleca się również zrezygnować dwa dni przed badaniem z picia kawy, napojów energetycznych, herbaty i spożywania czekolady. Warto pamiętać o odpowiednim stroju, pozbawionym metalowych wstawek (suwaków, guzików, a nawet fiszbin od biustonosza). Ubranie, w którym pacjent przystąpi do badania, powinno być również wygodne. Badanie trwa dość długo, dlatego warto pamiętać, by przed przystąpieniem do jego wykonania skorzystać z toalety. W przypadku przeprowadzania MRI z kontrastem pacjent powinien przedstawić również aktualne wyniki krwi z oznaczeniem poziomu kreatyniny. Ze względu na możliwość podania kontrastu do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo. Osoby przyjmujące na stałe leki mogą normalnie zażywać je przed przystąpieniem do rezonansu magnetycznego, jeśli lekarz nie zadecyduje o ich tymczasowym odstawieniu.
Warto również mieć na uwadze, że do sali, w której odbywa się badanie MRI, nie należy wnosić metalowych przedmiotów (biżuterii, kluczy, okularów, monet). Pole magnetyczne, wytwarzane przez urządzenie do rezonansu, może uszkodzić sprzęty elektroniczne, karty magnetyczne czy aparaty słuchowe.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego
Warto wiedzieć, że nawet w przypadku nieinwazyjnego badania, jakim jest rezonans magnetyczny, mogą pojawić się pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Przeszkodą do przeprowadzenia MRI bywają metalowe klipsy wewnątrzczaszkowe, stymulatory ośrodkowego układu nerwowego czy rozruszniki serca. W przypadku stymulatorów serca lub kardiowerterów – jesteśmy w stanie wyznaczyć termin na badanie z pełnym zapobieganiem pozwalającym na wykonanie tego badania. Badanie nie może zostać przeprowadzone w przypadku, kiedy pacjent posiada protezy stawów, szwy bądź metalowe elementy znajdujące się w ciele. Problemem stojącym na przeszkodzie przeprowadzenia tego badania może okazać się również klaustrofobia. Ciąża nie stanowi bariery w wykonaniu rezonansu magnetycznego, jednak należy wiedzieć, że badania lepiej nie przeprowadzać w jej pierwszym trymestrze.
Rezonans magnetyczny – jak wygląda przebieg badania?
Pacjenci mający przystąpić do badania mogą zastanawiać się, na czym właściwie polega rezonans? Przeprowadzane jest w specjalnym pomieszczeniu wyposażonym w skaner MRI. Osoba poddawana badaniu kładzie się w odpowiedniej pozycji na wysuwanym stole w zasięgu aparatu skanującego. Procedura jest bezbolesna, a przy tym bezpieczna i nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Podczas przebiegu rezonansu Pacjent może otrzymywać polecenia wstrzymania oddechu na określony czas. Badanie MRI serca, które wykonujemy w naszej klinice prywatnie, trwa od 30, do 60 minut. Wyniki rezonansu magnetycznego są gotowe w ciągu kilku dni.
Rezonans magnetyczny prywatnie w naszej klinice – Poznań
Szukając miejsca, w którym można wykonać rezonans magnetyczny w mieście Poznań prywatnie, bez konieczności oczekiwania na odległe terminy, warto wziąć pod uwagę naszą klinikę.
W przypadku chorych, którzy przebyli infekcję covid-sars-19, służymy pomocą w diagnostyce kardiologicznej.
Pacjenci, trafiający pod skrzydła doświadczonego personelu, mogą liczyć na opiekę świadczoną na najwyższym poziomie. Jesteśmy po to, aby pomagać i jak najlepiej dbać o zdrowie pacjentów kardiologicznych, dlatego z wielkim zaangażowaniem podchodzimy do naszych obowiązków. Pracujemy na sprawdzonym, nowoczesnym sprzęcie i oferujemy profesjonalną opiekę, zarówno podczas przeprowadzania diagnostyki, dobierania skutecznego leczenia, jak i rehabilitacji. Pacjenci poszukujący najlepszej opieki kardiologicznej w mieście Poznań mogą zaufać naszemu doświadczeniu i powierzyć bez obaw swoje serca w nasze ręce. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości służymy profesjonalnym doradztwem. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na wizytę w naszej placówce.