Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak żyć z nadciśnieniem? | Poznańska Klinika Serca

Jak żyć z nadciśnieniem?

Choroby Serca, Dieta, Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Nadciśnienie tętnicze jest uznawane za chorobę cywilizacyjną naszych czasów. To podstępny wróg nie tylko naszego zdrowia, ale przede wszystkim życia. Wiąże się ono z podwyższeniem ryzyka przedwczesnej śmierci lub pojawienia się szeregu chorób kardiologicznych. Dość powiedzieć, że na nadciśnienie cierpi blisko 10 mln osób w Polsce, a ponad połowa nie ma świadomości choroby. O nadciśnieniu tętniczym mówimy w sytuacji, w której serce musi pracować ze zwiększonym wysiłkiem lub gdy pojawia się gorszy przepływ krwi do mięśnia sercowego.

Kiedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym?

Żeby zrozumieć, czym jest nadciśnienie tętnicze, należy zacząć od wyjaśnienia samego pojęcia ciśnienia. Przepompowywana krew działa na naczynia krwionośne z odpowiednią siłą, która umożliwia jej swobodny i niezakłócony przepływ przez żyły i tętnice. Wspomniana siła to ciśnienie, które zwiększa się w momencie, w którym krew jest pompowana do serca i zmniejsza, gdy jest wypompowywana. Różnica tych dwóch wartości — ciśnienia skurczowego i rozkurczowego — jest całkowicie naturalna. U zdrowej osoby obie wartości mieszczą się w granicach 120/80 mm Hg, przy czym obie granice są ruchome i zależą od wielu czynników. Przyjmuje się, że prawidłowa górna wartość nie może przekroczyć 14 mm Hg — innymi słowy, wszystkie wyższe wartości świadczą o pojawieniu się nadciśnienia.

Szukając genezy pojawienia się nadciśnienia tętniczego, należy przeprowadzić szeroki wywiad. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które są mało aktywne fizycznie, sięgają po różnego rodzaju używki, a także stosują dietę bogatą w sól, która zwęża naczynia krwionośne, powodując zatrzymanie wody w organizmie. Poza tym nadciśnienie tętnicze częściej dotyka osoby z inklinacjami genetycznymi do schorzenia, a także te, które są narażone na permanentny stres i brak właściwego, pełnego wypoczynku.

Jak radzić sobie z nadciśnieniem

Leczenie nadciśnienia wymaga zaangażowania samego pacjenta. To on powinien dokonać najważniejszych zmian w stylu życia i odżywiania. Farmakoterapia jest włączana w najtrudniejszych przypadkach i nie może ona stanowić jedynego działania. W związku z tym należy przyjrzeć się diecie, ograniczyć spożywanie soli, czerwone mięso i produkty wysokotłuszczowe. Zalecana jest codzienna dawka ruchu — może to być półgodzinny spacer. Powodzenie jest zależne od żelaznej konsekwencji i wdrożeniu zdrowych nawyków do stałego rytmu dnia. Ponadto konieczne jest kontrolowanie ciśnienia i zapisywanie wyników w dzienniczku. Należy odstawić używki tj. papierosy, alkohol czy kawę i postawić na orzechy, ryby, warzywa oraz owoce.

Trzeba podkreślić, że zarówno wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie krwi jest niekorzystne i niebezpieczne dla zdrowia. Każdy niskociśnieniowiec powinien — podobnie jak osoby z nadciśnieniem — zrezygnować z używek i zażywać aktywności fizycznej. W obu przypadkach podejmowanie zdrowych działań w obszarze codziennego życia i zmiana złych nawyków jest kluczem do powodzenia.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz