Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak dbać o serce? | Poznańska Klinika Serca

Jak dbać o serce?

Dieta, Trening dla serca, Zdrowe odżywianie | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Serce to bardzo ważny organ wewnętrzny, który odpowiada za prawidłowe realizowanie wielu procesów życiowych w organizmie. Wielu z nas zapomina o profilaktyce i nie dba odpowiednio o serce. Zwykle przypominamy sobie o tym ważnym organie wtedy, dopiero gdy zaczyna on niedomagać.

Najczęściej występujące choroby serca

Choroby serca powszechnie kojarzą nam się z ostatnią fazą życia. Tymczasem na nieodpowiednią pracę tego organu narzekają coraz częściej osoby młode i w średnim wieku. Najczęściej występujące choroby, z którymi zgłaszamy się do lekarza kardiologa to: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca. Powszechnie występujące nadciśnienie tętnicze bywa bagatelizowane, a tymczasem warto wiedzieć, że pociąga ono za sobą inne groźne choroby. Ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem i jest to proces naturalny. Jednocześnie na schorzenie to cierpią coraz młodsze osoby, do czego przyczynia się stosowanie używek oraz nadmierna masa ciała.

Co lubi nasze serce?

W procesie dbania o serce niezwykle istotną rolę odgrywa profilaktyka. Ważnym jej elementem jest odpowiednia dieta. Wskazane są witaminy z gruby B oraz witamina E. Produkty zdrowe dla serca to także te zawierające magnez, selen i koenzym Q10. Jest wiele badań, które pokazują, że w zapobieganiu zawałom bardzo pomaga dieta śródziemnomorska. Oparta jest ona na produktach zbożowych, roślinach strączkowych, warzywach, rybach, drobiu, przy niskim udziale mięsa czerwonego. Wskazane są także zdrowe tłuszcze w postaci oliwy z oliwek. Ponadto dla dobrej kondycji serca należy starać się zredukować nadwagę i stale być aktywnym fizycznie. Szczególnie polecane formy aktywności to spacery, niezbyt forsowne biegi, jazda na rowerze i pływanie. Serce lubi także spokojny tryb życia i odpowiednią ilość zdrowego snu. Optymalny czas trwania snu to przedział 6-8 godzin. Lekarze podkreślają, że walka z pośpiechem i stresem w codziennym życiu odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu zawałom i udarom.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz