Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Dbanie o serce w czasie ciąży | Poznańska Klinika Serca

Dbanie o serce w czasie ciąży

Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Ciąża jest dużym obciążeniem dla całego organizmu – w tym dla serca. Musi ono intensywniej i mocniej pracować przez ten czas – już nie tylko utrzymuje przy życiu jedną osobę, a dwie. Z reguły kołatanie serca podczas ciąży nie jest niczym niepokojącym. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Co się dzieje z sercem podczas ciąży?

Odpowiedź na pytanie „jak dbać o serce w ciąży” nie jest łatwe. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ciąży zwiększa się objętość krwi w organizmie od 30 do aż 40 procent, co automatycznie zwiększa ilość pompowanej przez serce krwi. Aby sobie z tym wszystkim poradzić, serce kobiety podczas ciąży musi przyspieszyć swoją pracę. Jednak nie tylko sama ciąża, ale i jej zakończenie jest dla serca ogromnym wysiłkiem. Poród obciąża bardzo mocno cały organizm kobiety, a na serce szczególny wpływ mają skurcze porodowe. Po urodzeniu dziecka zostaje gwałtownie zmniejszony przepływ krwi przez serce, co wbrew pozorom wcale nie oznacza dla niego odpoczynku. Przyzwyczajone od kilku miesięcy do bardzo ciężkiej pracy, zmęczone gwałtowną pracą podczas porodu, znów spotyka się z mocną zmianą, gdy nagle nie musi tak mocno pracować.

Co nas powinno zaniepokoić?

Kołatanie serca podczas ciąży nie jest niczym niezwykłym. Jak dbać o serce i na co zwrócić uwagę w tym czasie? Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić, gdy kołataniu serca towarzysza również: duże duszności (oznacza to, ze krew natleniona nie jest dobrze rozprowadzana po organizmie) i zawroty głowy.

Jeżeli ciężarna kobieta miała kiedykolwiek problemy z sercem, powinna o tym niezwłocznie poinformować lekarza.

Jak dbać o serce?

Kobiety w ciąży powinny unikać stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego (ten jest oczywiście uzależniony od kondycji fizycznej kobiety przed zajściem w ciążę). Ważna jest także urozmaicona dieta, która nie tylko będzie doskonałym pokarmem dla maleństwa, ale również dobrze wpłynie na serce kobiety. Kobiety w ciąży powinny także unikać przejadania się i jedzenia na siłę ogromnych ilości, w imię staropolskiego przekonania, że teraz mogą, bo jedzą za dwoje. Powstałe w ten sposób dodatkowe kilogramy, również nadmiernie obciążają i tak już męczone serce.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz