Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak dbać o serce? |KlinikaPoznan.pl

Jak dbać o serce?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

zdrowe serce 2Serce obok mózgu jest niezmiernie ważnym narządem w ludzkim organizmie – to ono pompuje krew przez tętnice i przyjmuje ją z powrotem przez żyły, aby mogła transportować tlen do wszystkich zakamarków Twojego ciała ­– jak więc skutecznie o nie zadbać? Zapraszam do krótkiej, lecz niezmiernie ważnej lektury – ta wiedza może pomóc Ci wydłużyć swoje życie nawet o kilkanaście lat!

Po pierwsze dieta

  • jak dbać o serceOliwa z oliwek oraz inne tłoczone oleje roślinne powinny stać się Twoimi bliskimi pokarmowymi przyjaciółmi – koniecznie tłoczone na zimno. Zwracaj uwagę na to, które z tych olei nadają się do smażenia i wybieraj je w pierwszej kolejności.
  • Gdy zdecydujesz się sięgnąć po wędliny, unikaj tych tłustych, zwróć uwagę na zawartość mięsa w nich i kupuj te, które mają wysoki jej wskaźnik oraz nie zawierają mięsa oddzielonego mechanicznie.
  • Postaraj się dwa razy w tygodniu wypełnić swoją dietę rybami – szczególnie bogate w składniki odżywcze są te morskie i tłuste – w tłuszczu rybnym zawarte są nienasycone kwasy tłuszczowe typu Omega-3, które: niwelują ryzyko wystąpienia nadmiernej krzepliwości krwi, obniżają ciśnienie oraz polepszają elastyczność naczyń krwionośnych.
  • Pół kilograma owoców i warzyw dziennie, to minimum – wydaje się to bardzo dużo, ale zobaczysz, że po przyzwyczajeniu nawet nie pomyślisz o tej ilości.
  • Wybieraj produkty zbożowe o dużej zawartości błonnika (otręby, musli i chleb pełnoziarnisty).
  • Zrezygnuj z popularnej czarnej herbaty, w której znajduje się źle wpływająca na serce teina – zamiast niej chętnie sięgaj po zieloną herbatę, która zawiera antyoksydanty (oczyszczają organizm ze szkodliwych wolnych rodników). Taką zdrową herbatkę możesz popijać (nawet pięć filiżanek dziennie) ciepłą albo schłodzoną w lodówce z kostkami lodu.
  • Spożywanie 100 g migdałów dziennie obniża nieco poziom złego cholesterolu we krwi (głównej przyczyny miażdżycy). Wprawdzie migdały – tak jak orzechy włoskie – są tłuste, lecz zawierają głównie tłuszcz jednonienasycony, który korzystnie wpływa na obniżania stężenia złego cholesterolu (LDL).

Powiedz tak dla aktywności fizycznej

jak dbać o serce 1aNie unikaj ruchu na świeżym powietrzu – wychodź do lasu, gdy tylko masz ku temu okazję. Ludzie unikający ruchu są mniej dotlenieni – przez co ryzyko zachorowania na serce wzrasta u nich dwukrotnie. Warto zatem często chodzić (minimum pół godziny każdego dnia w dość szybkim tempie) – można uczynić to w drodze po zakupy albo idąc do pracy lub wracając z niej. Rozważ także poranną gimnastykę (przez ok. 15-20 minut), jazdę na rowerze oraz pływanie.

Zawsze ruszaj się z rozwagą i unikaj przeciążeń. Miej w pamięci zasadę: 3:30:130, która oznacza, że każdy z nas powinien ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu i minimum przez 30 minut każdego z treningów jego serce powinno bić z prędkością ok. 130 uderzeń na minutę.

 

Tags:

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.