Sygnały świadczące o problemach z sercem

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Serce uchodzi za jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Wykonuje ciągłą pracę, która polega na rytmicznych skurczach zapewniających właściwe funkcjonowanie układu krążenia. To serce zaopatruje każdą komórkę ciała w tlen, który jest niezbędny do życia. Warto więc szczególnie o nie dbać i bacznie obserwować swój organizm, który może nam sygnalizować, że dzieje się coś złego. Co powinno nas zaniepokoić i kiedy do kardiologa musimy udać się bez zbędnego oczekiwania?

Pierwszym i dość łatwym do przeoczenia lub zbagatelizowania sygnałem jest spłycony oddech. Jeśli nagle aktywność fizyczna, którą wcześniej wykonywaliśmy bez większego problemu teraz wywołuje u nas utratę oddechu, może to być znak, że z naszym sercem nie wszystko jest w porządku. Z takimi objawami wiążą się bowiem zaburzenia tłoczenia krwi.

Udajmy się do kardiologa również wtedy, gdy zmagamy się z mroczkami przed oczami, którym towarzyszy kołatanie serca lub które występują po tym, jak szybko wstaniemy z łóżka. Mogą to być pierwsze sygnały nadciśnienia tętniczego czy problemów z zastawką. Równie niepokojące powinny być dla nas regularne duszności, uderzenia gorąca, charakterystyczne szumy w uszach oraz zasłabnięcia. Te ostatnie mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego absolutnie nie powinniśmy ich ignorować i skonsultować się z kardiologiem.

Wsłuchać się w swój organizm

Oczywiście nie zawsze musi wystąpić szereg książkowych objawów, nawet jeśli zmagamy się z określonym schorzeniem. Dlatego też kluczowe jest uważne obserwowanie własnego ciała. Już sporadyczne kłucie w klatce piersiowej powinniśmy potraktować jako informację od naszego organizmu, która jest podstawą do zgłoszenia się do specjalisty. O problemach z sercem mogą świadczyć nawet takie symptomy, jak ból głowy, mdłości czy uczucie zmęczenia. Stres związany z niepewnością zdecydowanie nie przyczyni się do poprawy stanu zdrowia, dlatego warto umówić się na wizytę kontrolną i wykonać stosowne badania. Pomoże nam to uzyskać rzetelne spojrzenie na stan naszego serca.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.