Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak sprawdzić, czy ma się zdrowe serce? | Poznańska Klinika Serca

Jak sprawdzić, czy ma się zdrowe serce?

Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Wbrew pozorom o swoim zdrowiu nie powinniśmy myśleć tylko wtedy, gdy zaczynamy się źle czuć. Wręcz przeciwnie – regularna kontrola, nawet taka w domu, jest wstanie wykryć wszelkie schorzenia na wczesnym stadium rozwoju, dzięki czemu łatwiej będzie je leczyć.

Domowe sposoby badania serca

O serce powinniśmy zadbać od samego początku, gdy jest jeszcze zdrowe i pełne sił. Jak dbać o zdrowe serce? Przede wszystkim powinniśmy postawić na zdrową, zbilansowaną dietę. W naszej kulturze królują tłuste dania, które nie opierają się w dużym stopniu na warzywach, czy rybach. Wręcz przeciwnie – jeszcze do niedawna popularne były bardzo tłuste rosoły, ziemniaki polewało się bardzo obficie tłuszczem z patelni, skwarki królowały w co drugim daniu. I choć wielu z nas bardzo taką kuchnię lubi, tak jest ona dla serca zabójcza. Dlatego ulubione, tłuste dania powinniśmy jeść z umiarem. Popularne fast foody, również mają swoje chlubne miejsce na podium pokarmów, których nasze serce nie lubi.

Dobrym pomysłem jest regularna, domowa kontrola: ciśnienia oraz glukozy. Oba badania możemy wykonywać w domowym zaciszu, a pomogą one w obserwacji, czy z naszym sercem wszystko jest w porządku. Oczywiście nie wykryją one powstałych wad serca, ale jeżeli mamy serce zdrowe, w zupełności wystarczą.

Regularne badania u lekarza

Jak dbać o zdrowe serce, jak nie przez regularne badania? Zaleca się, by co roku sprawdzić cholesterol. Jeżeli wyniki wskażą na wysoki wynik, badanie powinno się powtórzyć po sześciu miesiącach. Wysoki cholesterol może wskazywać na rozwijanie się miażdżycy, dlatego nie powinniśmy ignorować niepożądanych wyników. Równocześnie powinniśmy sprawdzić poziom trójglicerydów we krwi. Złe wyniki mogą bowiem wskazywać na: cukrzycę, niedoczynność tarczycy, chorobę nerek, podwyższony stan występuje także u osób otyłych.

Czy można zrobić dla serca coś jeszcze?

Co ciekawe, w zaleceniach jak dbać o zdrowe serce, znajdą się także zalecenia takie jak dbanie o zęby. Badania wskazują, że nieleczona próchnica przyczynia się do rozwoju miażdżycy, a bakterie, które w wyniku próchnicy się rozwijają, dostają się z łatwością do krwiobiegu i uszkadzają ścianki naczyń krwionośnych. Co z kolei może prowadzić do zawałów serca, a nawet udaru.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz