Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Sportowcy – ryzyko poszerzenia aorty | Poznańska Klinika Serca

Sportowcy – ryzyko poszerzenia aorty

Bieganie, Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Aorta jest największą z tętnic u człowieka, mającą fizjologicznie ok. 28 mm średnicy. Dylatacja, czyli poszerzenie aorty w odcinku wstępującym, tuż za zastawką aortalną, to jedna z patologii wielkiego naczynia krwionośnego. Stopniowe poszerzanie tego odcinka może doprowadzić do stanu, który nazywany jest tętniakiem aorty wstępującej. Najczęstszymi przyczynami tej patologii są przebyte uprzednio tępe urazy w obrębie klatki piersiowej lub zaniedbane, nie wyrównywane przez lata nadciśnienie tętnicze, a także choroby genetyczne objawiające się nieprawidłową budową tkanki łącznej ścian naczyń krwionośnych.

Mikroskopijne uszkodzenia aorty z początku są niemal niewykrywalne ze względu na brak objawów klinicznych, jednak długotrwałe oddziaływanie zwiększonego ciśnienia tętniczego powoduje poszerzanie średnicy naczynia aż do niebezpiecznego stanu, o którym mówimy: tętniak aorty. W przypadku urazu lub kolejnego skoku ciśnienia może dojść do rozwarstwienia tętniaka czy nawet pęknięcia tętniaka, a tym samym przerwania lub znacznego rozszczelnienia naczynia krwionośnego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu, gdyż w momencie skurczu lewej komory aorta wstępująca przejmuje całą objętość wyrzucanej krwi. W przypadku, kiedy choremu nie udzieli się natychmiastowej pomocy chirurgicznej, przeżywalność wynosi zaledwie 10%. Błyskawiczne rozpoznanie i pilna interwencja operacyjna podnosi ten wskaźnik aż do 70%.

Uprawiasz sport? Badaj się regularnie!

Statystyki pokazują zależność pomiędzy podejmowaniem regularnej aktywności a szerokością aorty: ludzie prowadzący statyczny tryb życia (nie obciążeni genetycznie lub przebytymi urazami) mają to naczynie najwęższe, szersze występuje u osób podejmujących umiarkowane aktywności, a znacznie większe u sportowców, u których wysiłki są intensywne i częste.

Prawidłową reakcją na wysiłek fizyczny jest wzrost ciśnienia tętniczego i akcji serca. Jest to skutek bardzo korzystny dla osób, które lubią aktywności takie jak bieganie, pływanie, sporty walki czy inne dyscypliny. Zapewnia on lepsze przepływy płynów ustrojowych przez narządy, które są zaopatrywane w większą ilość tlenu, energodajnej glukozy i pozostałych niezbędnych składników odżywczych.

Często zdarza się jednak, że reakcja obkurczenia naczyń krwionośnych jest nadmierna powodując wzrost ciśnienia do nieprzystawalnie wysokich wartości. U osób uprawiających sport regularnie takie powtarzające się stany mogą prowadzić do powstania poszerzenia aorty ze wszystkimi wyżej omówionymi skutkami.

Bezsprzecznie korzyści płynące z aktywności fizycznej są tak duże, że nie warto jej porzucać. Niebezzasadne są jednak wymogi klubów sportowych dotyczące przeprowadzania regularnych badań lekarskich. Aby sport był czystą przyjemnością i dawał pożądane efekty należy się do nich stosować.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz