Popularne ćwiczenia wzmacniające serce

Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Nasz układ krążenia zbudowany jest niczym skomplikowana maszyna, od której sprawności zależy funkcjonowanie całego organizmu. Centrum dowodzenia stanowi serce, od którego pracy zależą pozostałe układy. Aby zadbać o jego zdrowie, należy stosować zbilansowaną dietę, dbać o nerwy i stosować odpowiednie metody relaksacji, a także ćwiczyć. Jakie ćwiczenia najlepiej wpłyną na układ krążenia?

Krok za krokiem

Chodzenie jest podstawową czynnością ruchową, której uczymy się w najmłodszych latach życia. To ruch naturalny, niewymagający skupienia, pozwalający dotlenić organizm i zrelaksować się. Zalecany jest on nawet osobom starszym, schorowanym lub z dużą nadwagą, gdyż nie obciąża stawów tak bardzo, jak inne ćwiczenia lub treningi kardio. Jeśli dotychczas prowadziliśmy siedzący tryb życia, warto zacząć od 5 tysięcy kroków dziennie (Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 10 tysięcy kroków). Do odmierzania kroków przyda się zegarek z krokomierzem lub aplikacja w smartfonie. Spacerowanie wpływa doskonale nie tylko na serce, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Doskonałym pomysłem jest wprowadzenie dłuższych spacerów z psem lub zaproszenie przyjaciela albo rodziny do wspólnego chodzenia. Wówczas nie tylko robimy coś dla naszego zdrowia, ale też wzmacniamy więzi, tak potrzebne zarówno w funkcjonowaniu emocjonalnym, jak i nerwowym.

Treningi kardio

Kardio to ćwiczenia wysiłkowe, podczas których utrzymujemy tętno na wysokim poziomie. Przydadzą się tutaj specjalne pulsomierze, które dostępne są przy konkretnych sprzętach na siłowni lub indywidualny zegarek, który zakładamy na ramię lub nadgarstek. Niezwykle ważna jest rozgrzewka, aby stopniowo przygotować serce, płuca i układ ruchu do intensywnej pracy, a po treningu – rozciąganie i uspokojenie oddechu. Jeśli zdecydujemy się na trening kardio serce dostanie dużą dawkę wysiłku, przyspieszy pracę, spowoduje także przyśpieszenie oddechu. Przykładowe ćwiczenia to bieg, skakanie na skakance, ćwiczenia na rowerku treningowym, orbitreku lub stepperze, oraz zajęcia zorganizowane: fitness, dance aerobic czy spining. Warto skorzystać z pomocy trenera personalnego, który ustali odpowiedni rodzaj treningu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz