Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
O czym warto pamiętać podczas ćwiczeń latem, gdy chorujesz na serce? | Poznańska Klinika Serca

O czym warto pamiętać podczas ćwiczeń latem, gdy chorujesz na serce?

Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Dyscyplina sportu i intensywność wysiłku

Regularna aktywność fizyczna to prosty sposób na poprawę ogólnej sprawności i wydolności serca. Zdaniem specjalistów z wysiłku fizycznego nie powinny rezygnować także osoby chorujące na serce. Zawał, nadciśnienie, czy wrodzona wada nie są zwykle przeszkodą do prowadzenia aktywnego trybu życia. Oczywiście osoby, u których stwierdzono choroby serca, muszą pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy panują nieznośne upały. Najbardziej wskazane są spacery, pływanie oraz jazda na rowerze.

Wielu pacjentów, u których stwierdzono podwyższone ciśnienie krwi pyta swych lekarzy o to, jak postrzegają temat bieganie a nadciśnienie. Okazuje się, że umiarkowany wysiłek fizyczny o charakterze wytrzymałościowym, taki jak bieganie u osób z nadciśnieniem jest nie tylko dozwolony, lecz nawet wskazany. Należy jednak pamiętać, że trening zasadniczy nie powinien trwać dłużej niż 30-40 minut i być poprzedzony rozgrzewką, a zakończony ćwiczeniami rozciągającymi. Osoby z chorobami serca powinny unikać wysiłku o charakterze izometrycznym, takim jak podnoszenie ciężarów, który może powodować nagły wzrost ciśnienia krwi.

Nawodnienie i odpowiednia pora treningów

Osoby chorujące na serce podczas ćwiczeń latem muszą pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Proces nawadniania najlepiej rozpocząć już na godzinę przed rozpoczęciem treningu i kontynuować go w trakcie jego trwania. Istotne znaczenie ma także odpowiednie uzupełnianie płynów po treningu. Do szybkiego i skutecznego nawodnienia organizmu najlepiej nadają się napoje izotoniczne. Napoje te nie tylko szybko się wchłaniają, ale dodatkowo dostarczają soli i substancji mineralnych utraconych z potem. W okresie letnim należy także pamiętać o odpowiednim ubiorze.

Najlepiej zdecydować się na lekką i przewiewną odzież z oddychających materiałów. Jeśli na zewnątrz panują wysokie temperatury trening najlepiej przeprowadzać rano lub wieczorem, gdy jest nieco chłodniej. Warto również założyć nakrycie głowy, które uchroni przed udarem cieplnym. Zdaniem lekarzy większość osób chorujących na serce może, a nawet powinno korzystać z różnych form aktywności fizycznej. Trzeba to jednak robić w sposób rozsądny, a w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się z kardiologiem.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz