Czym są ćwiczenia aerobowe?

Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Ćwiczenia aerobowe to inaczej ćwiczenia dotleniające. Oznacza to, że są wykonywane w sposób swobodny, a osoba, która ćwiczy je prawidłowo, może podczas tych ćwiczeń swobodnie rozmawiać. Zalecane tętno, jakie powinno się przy takich ćwiczeniach utrzymywać to od 65% do max. 70 %.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie tętno podczas ćwiczeń?

Ćwiczenia aerobowe mają za zadanie spalić tkankę tłuszczową i równocześnie dotlenić mięśnie. Tylko dotlenione mięśnie spalają tłuszcz. Jeżeli tętno jest wyższe, to prowadzi do treningu beztlenowego, który nie jest wskazany, jeżeli zależy nam na odpowiednim spaleniu tkanki tłuszczowej, a już kompletnie jest zabroniony przy chorobach związanych z sercem i ciśnieniem. Dlatego wskazuje się wiele plusów w połączeniu treningu aerobowego a serca, jako że nie odcina organizmu od tlenu, tylko wręcz przeciwnie – dostarcza go w dużych ilościach.

Czy trening aerobowy jest dobry dla osób chorych na serce?

Trening aerobowy a serce to połączenie idealne. Wykonując taki trening, dostarczamy sercu olbrzymią dawkę tlenu, dzięki czemu pracuje ono lepiej. Dobrze wpływają na osoby z ciśnieniem tętniczym przeczyszczają żyły, skutecznie chroniąc przed miażdżycą, a także usprawniają układ oddechowy. Dodatkowo podnosi wrażliwość organizmu na insulinę, co zapobiega cukrzycy.

Jak ćwiczyć?

Co prawda nie ma żadnych przeciwwskazań by trenować, ale jednak połączenie każdego treningu z chorym sercem, nawet treningu aerobowego a serca, wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Trening aerobowy powinien mieć długość ok. 40 min, gdyż dopiero po ok. 30 min. zaczyna się aktywne spalanie tkanki tłuszczowej. Ilość treningów w tygodniu jest uzależniona od kondycji, ale z reguły nie zaleca się, by przekraczały 3 razy w tygodniu, ponieważ organizm musi sobie dać czas na regenerację po treningu. Każdy trening powinien rozpocząć się rozgrzewką, która przygotowuje ciało do wysiłku, a zakończyć rozciąganiem. To ostatnie pozwala się rozluźnić spiętym po treningu mięśniom.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz