Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Czy sport pomaga na serce? | Poznańska Klinika Serca

Czy sport pomaga na serce?

Bieganie, Lifestyle, Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Wpływ sportu na pracę serca

Mówi się, że sport to zdrowie, jednak nie zawsze jest to prawdą. Choć, na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że aktywność fizyczna w żaden sposób nie może zaszkodzić, to jednak warto mieć na uwadze, że nawet podczas maratonów zdarzają się zgony. Zatem, zanim podejmiemy decyzję o zmianie swojego stylu życia, dobrze jest się udać do specjalisty w celu wykonania podstawowych badań i otrzymania opinii lekarskiej.

Jak to jest z tym bieganiem?

Czasami zadajemy sobie pytanie czy sport dobrze działa na serce? Jednym z najczęściej uprawianych sportów jest bieganie. Nie wymaga ono praktycznie żadnych inwestycji. Każdy z nas bowiem, znajdzie u siebie jakieś dresy i buty sportowe. Wpisując w przeglądarkę internetową frazę: bieganie a serce, i czytając różne artykuły, można się przestraszyć i zdecydowanie odsunąć od biegania. Być może chcielibyśmy zacząć biegać, ale mamy wątpliwości, czy to aby na pewno wpłynie korzystnie na nasze zdrowie. Warto pamiętać o tym, że nasze serce, w chwili kiedy zaczynamy biegać, regularnie zaczyna się zmieniać. Im cięższe i częstsze treningi wykonujemy, tym nasze serce coraz bardziej ulega przerostowi, zmienia się również częstość pracy serca w spoczynku, co oznacza, że serce może wolniej pracować, a wykonuje taką samą pracę jak za czasów przed rozpoczęciem biegania. Oznacza to, że uprawianie sportu, poprawia kondycję naszego serca i wpływa korzystniej na nasz cały układ krwionośny poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego krwi czy opóźnienie procesu miażdżycowego zachodzącego w naczyniach krwionośnych.
Należy nadmienić, że warto, przed podjęciem decyzji o uprawianiu biegania, udać się do lekarza. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania takie jak np. wrodzone wady serca, zaburzenia rytmu serca czy niewydolność krążenia. Niewiedza o nich, w przypadku rozpoczęcia biegania może okazać się bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia i przynieść więcej strat niż korzyści.
Zapamiętaj więc, że umiarkowany wysiłek może korzystnie wpłynąć na Twoje serce, jednak, zanim podejmiesz decyzję o bieganiu, skonsultuj się z lekarzem.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz