Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
ABC dbania o serce w każdym wieku | Poznańska Klinika Serca

ABC dbania o serce w każdym wieku

Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Choroby związane z nieprawidłową pracą serca potrafią naprawdę utrudnić życie. Coraz powszechniej występuje nadciśnienie, wiele osób zmaga się także z tachykardią. Dotyka to nie tylko starszych, ale także coraz częściej ludzie młodzi doświadczają nieprzyjemności związanych z układem krążenia i sercem. Należy zapobiegać tego typu problemom, a jeżeli już się pojawiły, to próbować z nimi walczyć. Jak to jednak skutecznie zrobić?

Zdrowe serce to aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia i unikanie wysiłku nie poprawi wydolności mięśnia sercowego. Na pewno warto wykonywać ćwiczenia na serce, takie jak chociażby trening kardio. Polega on na tym, by ćwiczyć w taki sposób, aby podnieść tempo tętna. Jest to więc zdecydowanie intensywna aktywność. Mowa tutaj chociażby o skakaniu na skakance, szybkim wchodzeniu po schodach, jeżdżeniu na rowerze, a także truchcie na bieżni.

By ćwiczenia przyniosły skutek, trzeba wykonywać je przynajmniej przez kilkanaście minut bez przerwy. Co jakiś czas można odpocząć, by napić się wody. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne w przypadku problemów z sercem.

Ponadto, trening kardio sprzyja gubieniu nadprogramowych kilogramów, a nadwaga może bardzo negatywnie wpływać na pracę mięśnia sercowego, powodując na przykład nadciśnienie. Intensywność należy oczywiście dobierać odpowiednio do swojego wieku, wagi i możliwości.

Nie można się bać lekarza

Profilaktyka to podstawa. Trzeba regularnie wykonywać badania kontrolne, takie jak chociażby EKG. Prawidłowa morfologia również ma znaczenie, ponieważ rozmaite dolegliwości, które zaburzają parametry krwi, mogą także oddziaływać na serce. W przypadku już stwierdzonych schorzeń, takich jak nadciśnienie, należy przestrzegać zaleceń kardiologa oraz brać przepisane leki. Jeżeli się to zlekceważy, problemy będą się pogłębiały. Troska o swój układ krążenia może natomiast skutkować poprawą stanu zdrowia. Gdy lekarz doradzi zaprzestanie picia kawy, czy też odchudzanie, przestrzeganie tych rad stwarza możliwość całkowitego wyleczenia, szczególnie, gdy diagnoza została postawiona szybko.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz