Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Zastawki serca – budowa i funkcje | Poznańska Klinika Serca

Zastawki serca – budowa i funkcje

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

W sercu człowieka znajdują się cztery zastawki: dwie między przedsionkami a komorami serca – mitralna i trójdzielna, oraz dwie między komorami a wielkimi naczyniami odchodzącymi od serca – aortalna oraz pnia płucnego. Każda z nich zbudowana jest z tkanki łącznej, która tworzy pierścień i ruchome płatki.

Jak dzielą się zastawki?

Krew, która trafia do serca to tzw. krew żylna – nieutlenowana. Spływa ona do prawego przedsionka serca. Na swojej drodze napotyka jako pierwszą zastawkę trójdzielną, zwaną inaczej przedsionkowo-komorową prawą. Jak sama nazwa wskazuje, zastawka ta posiada trzy płatki – przedni, tylny oraz przyśrodkowy. Wszystkie są przymocowane do pierścienia włóknistego, który nadaje kształt zastawce i usztywnia ją. Bardzo ważnym elementem anatomicznym są także tzw. struny ścięgniste. Są to elementy, które łączą wolne brzegi płatków z mięśniami brodawkowatymi znajdującymi się w komorze. Dzięki nim wolne końce płatków utrzymują się w jednej płaszczyźnie. Funkcją tej zastawki jest zapobieganie cofaniu się krwi do prawego przedsionka podczas skurczu komór.

Kolejną jest zastawka pnia płucnego.Składa się z trzech półksiężycowatych płatków i oddziela prawą komorę serca od pnia płucnego. Pień płucny to naczynie tętnicze (jedyna w naszym organizmie tętnica, przez którą przepływa krew nieutlenowana), które prowadzi krew w kierunku naczyń płucnych celem wzbogacenia jej w tlen. Zastawka pnia płucnego otwiera się w czasie skurczu komór, aby krew mogła swobodnie dostać się do naczynia, natomiast zamyka się w fazie rozkurczu, by zapobiec cofaniu się krwi z pnia płucnego do komory serca.

Po powrocie krwi z tzw. krążenia małego, czyli płucnego, gdzie krew zostaje utlenowana, trafia ona do lewego przedsionka. Z niego musi przedostać się do lewej komory poprzez zastawkę mitralną, którą można również nazwać przedsionkowo-komorową lewą lub zastawką dwudzielną. Zbudowana jest z dwóch płatków – przedniego i tylnego. Funkcją tej zastawki jest zapobieganie cofania się krwi z lewej komory do lewego przedsionka.

Zastawka aortalna, podobnie jak zastawka pnia płucnego, składa się z trzech półksiężycowatych płatków. Jej zadaniem jest przepuszczanie w fazie skurczu krwi utlenowanej z lewej komory serca do aorty oraz zapobieganie cofania się jej z aorty do komory.

Serce bez zastawek nie byłoby w stanie pracować w prawidłowy sposób. Zastawki serca funkcje pełnią liczne, lecz praktycznie w każdym przypadku główną z nich jest zapobieganie cofania się krwi do „poprzedniej” struktury. Dzięki temu zapewniają one stały i prawidłowy kierunek przepływu krwi w naszym organizmie. Warto jednak zaznaczyć, iż jako delikatne struktury zastawki serca mogą ulec różnym uszkodzeniom, prowadząc do niedomykalności lub zwężeń w obrębie zastawek.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.