Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Wpływ sportu na układ krwionośny | Poznańska Klinika Serca

Wpływ sportu na układ krwionośny

Bieganie | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Nie od wczoraj wiadomo, że każda, nawet najmniejsza aktywność fizyczna ma ogromny, pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, oraz pozwala zapobiegać wielu schorzeniom. Przede wszystkim zwiększa wydolność układu krążeniowo-oddechowego, poprawia metabolizm, czy usprawnia układ mięśniowy i poprawia postawę ciała. Jakie dokładnie korzyści może nam przynieść uprawianie sportu, jaki wpływ ma on przede wszystkim na układ krwionośny i funkcjonowanie naszego serca? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Korzyści z aktywności

Wpływ wysiłku fizycznego na układ krwionośny jest bardzo duży. Przede wszystkim serce zaczyna szybciej pracować, a co za tym idzie, wzrasta ciśnienie krwi. Sprawia to, że przez nasze ciało, a więc przez każde, nawet najwęższe naczynie krwionośne, zaczyna przepływać szybciej krew, która dostarcza więcej tlenu do mięśni i innych tkanek. Warto podkreślić fakt iż wartość ciśnienia skurczowego rośnie zwykle proporcjonalnie do intensywności wysiłku, natomiast ciśnienie rozkurczowe nie zawsze się zmienia − dużo zależy od typu ćwiczenia jakie wykonujemy. Podczas aktywności dynamicznych takich jak jazda na rowerze czy bieganie, początkowo tętno wzrasta, ale już po kilku minutach powinno się ustabilizować i pozostać na podwyższonym lekko poziomie. Długotrwałe trenowanie i podejmowanie regularnych aktywności fizycznych spowoduje, że nasze tętno spoczynkowe będzie niższe. A to wszystko dzięki temu, że serce, tak jak inne mięśnie naszego organizmu będzie lepiej wytrenowane i będzie pompowało krew z mniejszym wysiłkiem, a jego praca będzie bardziej ekonomiczna.

Systematyczny trening i uprawianie sportu sprawi, że w mięśniach zwiększy się liczba drobnych naczyń krwionośnych. Dzięki temu mięśnie są lepiej ukrwione i dotlenione, a substancje odżywcze łatwiej się przyswajają. Polepsza się też przepływ krwi przez tętnice, również te wieńcowe, a także poprawie ulega ogólnie profil lipidowy naszego organizmy. Wszystko to ma pozytywny wpływ na masę naszego ciała, oraz na metabolizm przede wszystkim cukrów.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz