Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
W jakim celu wykonuje się ekg spoczynkowe? | Poznańska Klinika Serca

W jakim celu wykonuje się ekg spoczynkowe?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Serce jest nieustannie pracującym mięśniem. Od jego aktywności zależy życie, a od prawidłowego stanu – zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia, że coś w pracy serca przebiega inaczej niż powinno, to zwykle w pierwszej kolejności badane jest EKG spoczynkowe.

Normalna praca serca

W pełni zdrowe serce podczas pracy cyklicznie kurczy i rozkurcza komory i przedsionki. Dzięki temu krew z odpowiednio wysokim ciśnieniem krąży po organizmie. Pozwala to na rozprowadzenie wraz do wszystkich komórek substancji odżywczych oraz tlenu. Odbierane są od nich produkty przemiany materii kierowane dalej do wątroby i nerek, oraz dwutlenek węgla, który zostanie oddany w płucach.

Harmonijne działanie mięśnia sercowego zależy od poprawnego pobudzania skurczy komór i przedsionków. Zachodzą one w odpowiedniej kolejności za pomocą sygnałów elektrycznych wytwarzanych przez wyspecjalizowane komórki. Jeśli coś jest nie tak z pracą serca, to konieczne jest sprawdzenie, czy „przewody elektryczne” działają jak należy.

Kiedy lekarz może zalecić EKG spoczynkowe?

Jeśli bez wyraźnego powodu często czujesz się zmęczony i niewyspany, to powinieneś zgłosić się do lekarza. Tym bardziej, jeśli towarzyszy temu kołatanie serca, omdlenia lub uczucie duszności. Nie ignoruj także zawrotów głowy i pogorszenia kondycji! Jeśli lekarz zleci badanie serca, to najpewniej w pierwszej kolejności będzie to EKG spoczynkowe.
Elektrokardiografia, bo o niej mowa, polega na przyklejeniu na skórze klatki piersiowej pacjenta kilku czujników, które będą w stanie zarejestrować sygnały elektryczne rozchodzące się w mięśniu sercowym. Pacjent leży spokojnie przez kilka, kilkanaście minut, a komputer rejestruje odczyty. Sygnał z czujników układa się w charakterystyczny wzór linii i załamań. Oglądając ich układ, lekarz jest w stanie określić, czy praca serca przebiega prawidłowo, a jeśli nie, to w którym momencie dochodzi do zaburzenia sygnału.

Co po EKG?

EKG spoczynkowe jest tylko jednym z badań serca. W zależności od typu problemu, z jakim zgłosił się pacjent oraz wyników EKG spoczynkowego, lekarz może zalecić szereg innych badań. Próba wysiłkowa to badanie np. podczas jazdy na rowerze stacjonarnym lub truchtu na bieżni. Pozwala to sprawdzić, jak zachowuje się serce w trakcie wzmożonej pracy.
Holter EKG pozwala z kolei na monitorowanie pracy tego organu przez całą dobę. Pacjent nie może się wtedy myć lub pocić, gdyż przez cały dzień i noc ma przyklejony szereg czujników (jak przy zwykłym EKG), a na specjalnym pasie przymocowane urządzenie nagrywające sygnały. Niektóre zaburzenia są trudne do uchwycenia w trakcie krótkiego pomiaru, a całodobowa rejestracja pracy serca pozwala wychwycić różne chwilowe nieprawidłowości.

Dostępne zminiaturyzowane aparaty do oceny czynności serca dłużej niż 24 godziny pozwalają na umycie się, co więcej, na wykonanie pomiaru podczas wysiłku, a przede wszystkim mają wysoką wartość diagnostyczną.

image_123986672 IMG_5768

Można też wykonać dodatkowo echo serca, które pozwoli usłyszeć nieprawidłowości w przepływie krwi, domykaniu zastawek serca, a nawet określić objętość serca.
Wszystkie te badania są bezbolesne i nieinwazyjne, ale pozwalają zbadać wiele aspektów pracy jednego z najważniejszych organów w ciele. Dlatego jeśli czujesz, że Twoje serce wymaga tego, aby mu się przyjrzeć, nie wahaj się powiedzieć o tym lekarzowi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.