Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jakie są objawy chorób serca? | Poznańska Klinika Serca

Jakie są objawy chorób serca?

Choroby Serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Najczęstsze symptomy chorób serca mogą pojawić się nagle, bądź też narastać przez wiele lat. Po zaobserwowaniu któregokolwiek z tych objawów, należy zgłosić się do lekarza kardiologa. Osoby po 40. roku życia oraz znajdujące się w zwiększonej grupie ryzyka, powinny ponadto odbywać przynajmniej jedną wizytę kontrolną rocznie.  

Choroby serca objawy – Duszność, zmęczenie i omdlenia

Wynikająca ze schorzeń serca duszność może pojawić się nawet w spoczynku lub przy minimalnej aktywności. Zwykle występuje nagle, bez żadnego wyraźnego impulsu. Oznaką problemów z sercem może być także uczucie zmęczenia, narastające w ciągu dnia. Wynika to zazwyczaj z niewystarczającej do odżywienia komórek ilości pompowanej krwi. Choroby serca mogą się objawiać także poprzez omdlenia. Dochodzi do niego w wyniku niedotlenienia, wynikającego z niedostatecznej ilości krwi z tlenem docierającej do mózgu. Przyczyną tego zwykle jest arytmia, czyli zbyt wolne lub za szybkie bicie serca.

Obrzęki i zasinienia

Związek z zaburzeniami pracy serca mogą mieć obrzęki pojawiające się na klatce piersiowej, a także wokół kostek stóp czy w dolnej części tułowia. Osłabienie prawej strony mięśnia sercowego objawia się natomiast obrzękiem na nogach i w okolicy brzucha. Na choroby serca lub jego uszkodzenie może z kolei wskazywać tzw. sinica, którą rozpoznać można po sinym zabarwieniu warg, paznokci oraz skóry.

Uczucie kołatania i dolegliwości bólowe

Przyspieszone i silne bicie serca zwykle oznacza, że wystąpił dodatkowy, przedwczesny skurcz mięśnia sercowego. Zaraz po nim odczuwalny jest silniejszy skurcz, którym serce próbuje wyrównać prawidłowy rytm. Kołatanie trwające kilka minut jest szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza jeżeli towarzyszy mu zasłabnięcie oraz ból w klatce piersiowej. Dolegliwości bólowe mogą być też objawem tzw. dusznicy bolesnej. Towarzyszy im wówczas duszenie, ściskanie oraz promieniowanie do innych części ciała. Zwykle dusznica występuje w stanie zdenerwowania lub podczas wysiłku, po czym ustępuje. Jeżeli trwa dłużej niż kwadrans, można podejrzewać zawał.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz