Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Rezonans magnetyczny serca – jak się do niego przygotować?

Rezonans magnetyczny serca – jak się do niego przygotować?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

rezonans magnetyczny

Badaniom, niezależnie od tego czego dotyczą, zwykle towarzyszy silne uczucie stresu. To normalne, ludzkie odczucie. Strach przed badaniem zwykle wiąże się z tym  czym każdy strach – z niewiedzą. Boimy się tego czego nie znamy. W stresie dotyczącym badań kardiologicznych do niepokoju i niewiedzy dochodzi również podświadomy stres związany z potencjalnymi niekorzystnymi wynikami. W celu redukcji negatywnych emocji dotyczących rezonansu magnetycznego serca warto przeczytać czym jest i jak się do niego przygotować.

Czym jest rezonans magnetyczny serca?

Rezonans magnetyczny serca to w nieinwazyjna metoda diagnostyki mięśnia sercowego. Wykorzystuje zjawisko pola magnetycznego, które za pomocą tomografu wnika w ciało i wracając do urządzenia tworzy trójwymiarowy obraz tkanek oraz całych narządów wewnętrznych –  w tym przypadku konkretnie serca.

Co potrzeba do przeprowadzenia badania?

Rezonans magnetyczny serca jest w pełni bezpieczną metodą nie wymagającą od pacjenta przeprowadzenia dodatkowych badań. Do przeprowadzenia potrzebne jest jedynie przedstawienie ważnego dowodu osobistego oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy pamiętać, że jeśli pacjent podlegał hospitalizacji lub był poddawany  w przeszłości badaniom lub zabiegom ( w tym niekoniecznie dotyczących tylko chorób krążeniowych} wymaga się, aby dostarczył ich dokumentacje w formie papierowej lub cyfrowej przed poddaniem się diagnostyce rezonansem magnetycznym serca. Niezmiernie ważne jest zgłoszenie wszelkich tatuaży i zabiegów chirurgicznych oraz informacji czy w ciele znajdują się jakieś metalowe obiekty ( np. śruby używane przy złamaniach).

Pacjent nie musi odbyć specjalnego przygotowania przed badaniem, należy jedynie wstrzymać się od posiłków najdalej 4 godziny przed wejściem do aparatu MR.

Przebieg badania

Do klatki piersiowej pacjenta przymocowane zostają elektrody EKG. W przypadku mężczyzn może to wymagać ogolenia owłosienia. Część pacjentów może także wymagać podania środka kontrastowego. Jest on podawany dożylnie przez zgięcie łokciowe.

Pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym łóżku, które następnie wsuwane jest do aparatu MR.  Diagnostyka serca odbywa się na leżąco, a samo badanie zajmuje od 30 minut do ok godziny. W tym czasie pacjent otrzymuje szereg komend m.in. wstrzymanie oddechu na kilka sekund w celu uzyskania dokładniejszego obrazu.

Po badaniu, w przypadku wcześniejszego podania środka kontrastowego,  zaleca się, aby pacjent odczekał ok 30 minut zanim opuści placówkę medyczna, w której dokonywano badania.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.