Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Na czym polegają badania echokardiograficzne? | Poznańska Klinika Serca

Na czym polegają badania echokardiograficzne?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Badanie echokardiograficzne (potocznie nazywane ECHO) jest jednym z najczęściej stosowanych metod obrazowania serca w procesie diagnostycznym chorób sercowo – naczyniowych. Jest powszechnie stosowana w praktyce kardiologicznej ze względu na metodykę wykonania – dla pacjenta jest ona prosta i bezpieczna, dla personelu medycznego – wiąże się z niskimi kosztami badania i wysoką czułością diagnostyczną.

Metodyka wykonania

Badanie echokardiograficzne wykonuje się w specjalnie do tego przygotowanych pracowniach w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych. Do jego przeprowadzenia potrzebne jest odpowiednie skierowanie. Standardowa metoda przezklatkowa niewymagająca wcześniejszego przygotowania pacjenta, chyba że posiada on opatrunki w okolicach klatki piersiowej w miejscach typowych dla przyłożenia sondy. W takich przypadkach lekarz w miarę możliwości przesuwa je lub usuwa na czas wykonania badania. W pierwszym etapie pacjent (z odsłoniętą klatką piersiową) jest dokładnie osłuchiwany i podłączany do aparatu EKG. Standardową pozycją wyjściową pacjenta do badania echokardiograficznego jest leżenie na lewym boku z lewą kończyną górną ułożoną nad głową, a prawą wzdłuż tułowia. Niekiedy wykonanie dodatkowych obrazów serca wymaga ułożenia badanego na prawym boku. W trakcie wykonywania kolejnych projekcji lekarz specjalista kontroluje i modyfikuje pozycję badanego od leżenia na lewym boku do leżenia na plecach. Badanie polega na przyłożeniu sondy do ściany klatki piersiowej i wykonywaniu nią określonych ruchów przez specjalistę (mechanizm działania aparatu echokardiograficznego wymaga użycia specjalnego żelu). W technice przezprzełykowej, po podaniu znieczulenia w postaci aerozolu, sondę aparatu podaje się do jamy ustnej badanego. Do tego rodzaju badania wymagane jest wcześniejsze przygotowanie – pacjent powinien zjeść ostatni posiłek ok. 6 godz. przed rozpoczęciem procedury. To, jaka technika zostanie zastosowana w danym przypadku klinicznym zależy od wielu czynników i jest decyzją lekarza kardiologa.

Zakres badania

Prawidłowo wykonane badanie echokardiograficzne serca pozwala na dokładną ocenę budowy pojedynczych struktur anatomicznych (m.in.: komór, przedsionków, przegród, ścian czy naczyń), ocenę ich morfologii i czynności (np. zastawek), dokładne pomiary i ogólną ocenę pracy obrazowanego narządu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.