Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Na czym polega próba wysiłkowa? | Poznańska Klinika Serca

Na czym polega próba wysiłkowa?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Próba wysiłkowa, inaczej nazywana EKG wysiłkowym, pokazuje, jak pracuje serce podczas dużego wysiłku fizycznego. Badanie tego rodzaju najczęściej wykonywane jest u sportowców, osób cierpiących na chorobę wieńcową lub też z zaburzeniami rytmu serca.

Jak przygotować się do takiego badania?

Dzień przed próbą wysiłkową nie należy się objadać, ponieważ zwiększa to sztucznie ciśnienie w jamie brzusznej. Na samo badanie należy stawić się nieco wcześniej, aby móc odpocząć po podróży. Warto ze sobą zabrać sportowe obuwie i dresy, albo jakieś inne wygodne ubranie. Próba wysiłkowa Poznań zawsze wykonywana jest pod nadzorem lekarza specjalisty, który dysponuje sprzętem do reanimacji, jak i odpowiednimi lekami. Dlaczego lekarz musi być wyposażony w taki sprzęt i leki? Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ podczas próby wysiłkowej może ujawnić się choroba serca, która nigdy wcześniej u pacjenta nie była zdiagnozowana.

Jak wygląda próba wysiłkowa?

Z reguły wykonywana jest na bieżni. Według specjalistów to urządzenie jest bezpieczniejsze dla badanych niż rower. Samo badanie składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to standardowe badanie EKG, które jest odnośnikiem do uzyskanych wyników podczas próby na bieżni. Następnie z pacjentem przeprowadzany jest wywiad, który umożliwia maksymalną częstotliwość, z którą może pracować serce pacjenta. Kolejnym etapem próby wysiłkowej jest nauka chodzenia po bieżni – zwłaszcza u pacjentów, którzy to badanie będą mieć przeprowadzane po raz pierwszy. Gdy pacjent „opanuje” bieżnię następuje właściwe badanie wysiłkowe serca. Ponadto, pielęgniarka na klatce piersiowej pacjenta przykleja 12 elektrod, które systematycznie będą rejestrowały pracę serca. Pozostałe elektrody umieszcza się na rękach i nogach – obrazują one stan ukrwienia kończyn. Trzecim etapem próby wysiłkowej jest rejestrowanie pracy serca po wysiłku. Lekarz stale obserwuje pacjenta, aż do momentu, gdy tętno, ciśnienia i zapis krzywej EKG powrócą do wartości sprzed wysiłku. Można zatem powiedzieć, że próba wysiłkowa to badanie, którego nie należy się obawiać.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.