Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Na czym polega badanie holtera ciśnieniowego? | Poznańska Klinika Serca

Na czym polega badanie holtera ciśnieniowego?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Współczesne czasy nie sprzyjają zdrowemu trybowi życia – powszechny jest stres związany z pracą na najwyższych obrotach. Często towarzyszą temu złe nawyki w żywieniu czy zachowaniu (np. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu). Wymienione czynniki mają bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, w tym zwłaszcza na pracę jego serca. Mogą się pojawić różne choroby, jak chociażby choroba niedokrwienna (zwana inaczej wieńcową), miażdżyca czy nadciśnienie. Na szczęście, istnieją badania, które pomagają nie tylko leczyć te schorzenia, ale także szybko je wykrywać.

Działanie i użycie

Holter ciśnieniowy skutecznie zwłaszcza w rozpoznaniu nadciśnienia i ciśnienia tętniczego oraz monitorowaniu efektów ich leczenia. Warto podkreślić, że Holter wykrywa zarówno wahania, jak i nienaturalne spadki ciśnienia. Zabieg ten można wykonać w niemal każdym szpitalu lub placówce medycznej, a doskonałym miejscem jest poradnia kardiologiczna Poznań.

Samo badanie przebiega w następującym sposób: lekarz zakłada pacjentowi na ramię specjalistyczny mankiet, a następnie podłącza go do aparatu przymocowanego do pasa. Ów aparat posiada automatyczną pompę zasilaną na baterie i w trakcie holtera ciśnieniowego rejestruje w sposób automatyczny pomiar ciśnienia, zazwyczaj przez całą dobę. Po jego założeniu pomiarów dokonuje się co 15 (w dzień) lub 30 minut (w nocy) – mankiet holtera wypełnia się wówczas powietrzem na kilkadziesiąt sekund.

Kolejnego dnia urządzenie jest zdejmowane, a wyniki badania zapisywane na komputerze, przetwarzane przez specjalny system oraz dokładnie opisywane przez lekarza. Pozwala to na precyzyjne określenie ciśnienia tętniczego w różnym czasie (zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy).

Warto podkreślić, że pacjent może zapoznać się z wynikiem od razu po zdjęciu a wyniki pomiarów są przedstawione w formie każdorazowych oraz uśrednionych pomiarów jak i w postaci graficznej. Urządzenie jest przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy w momencie pomiarów w domu ciśnienie jest prawidłowe, a w gabinecie lekarskim – podwyższone (np. z powodu stresu związanego z wizytą).


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.