Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Czy mając nadciśnienie serca, trzeba zrezygnować ze sportu? | Poznańska Klinika Serca

Czy mając nadciśnienie serca, trzeba zrezygnować ze sportu?

Bieganie | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Stare przysłowie mówi, że sport to zdrowie. Co jednak z osobami, u których wykryto nadciśnienie tętnicze? Okazuje się, że zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego podejmowanie umiarkowanej aktywności fizycznej jest wskazane również w przypadku pacjentów, u których występuje podwyższone ryzyko zawału lub udaru, a więc także i tych chorujących na nadciśnienie. Zdaniem specjalistów regularne uprawianie sportu pomaga w naturalny sposób obniżyć ciśnienie tętnicze. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze ćwiczeń i poziomie intensywności.

Zgodnie z zalecaniami ETK trening przy nadciśnieniu powinien składać się z kilku etapów. Pierwszym etapem powinna być rozgrzewka. Dopiero po jej przeprowadzeniu można przystąpić do zasadniczych ćwiczeń obejmujących modelowanie ciała. Trzecim etapem jest stopniowe schładzanie organizmu po wysiłku. Na zakończenie warto wykonać ćwiczenia rozciągające, poprawiające elastyczność i ruchomość stawów.

Rekreacja, a nie rywalizacja

Osoby chorujące na nadciśnienie, które podejmują aktywność fizyczną, powinny skupić się raczej na rekreacji i unikać rywalizacji. Podczas sportowej rywalizacji i walki o jak najlepsze wyniki, dochodzi do zwiększonego wytwarzania adrenaliny przez organizm, co prowadzi do podniesienia tętna. Serce zaczyna przyspieszać, co może mieć negatywne skutki dla zdrowia, a nawet przyczynić się do zawału lub udaru. Zamiast uprawiania popularnych sportów, takich jak koszykówka, czy piłka nożna, lepiej postawić na nordic-walking, pływanie lub jogging.

Takie formy aktywności powodują wzmocnienie serca i całego układu krążenia, a także wpływają na lepsze dotlenienie organizmu. Osoby z nadciśnieniem nie powinny również podnosić ciężarów i korzystać z siłowni. Uprawianie sportów siłowych może bowiem prowadzić do nagłego i intensywnego wzrostu ciśnienia. Przed podjęciem jakiejkolwiek formy aktywności, chorujący na nadciśnienie powinien skonsultować swoją decyzję z lekarzem prowadzącym.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz