Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Koronarografia serca – wskazania i przeciwwskazania do wykonania

Koronarografia serca – wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

koronarografia serca

Układ krwionośny to skomplikowana sieć żył i tętnic, które transportują i zaopatrują cały organizm w życiodajną krew. Centralnym ośrodkiem tego mechanizmu jest serce pełniące funkcję organicznej pompy. Co jeśli jednak układ nie działa jak powinien? Jak sprawdzić co jest przyczyną? Jednym z wyjść na sprawdzenie co dolega pacjentowi jest skierowanie na koronarografię serca.

Co to jest koronarografia?

Koronarografia to nowoczesna metoda diagnostyki naczyń wieńcowych. Pozwala wykryć patologie i choroby niedokrwienia serca. Przy tego typu badaniu wykorzystuje się specjalny rodzaj aparatury rentgenowskiej oraz odczynnik kontrastowy. Pacjent zostaje umieszczony w pozycji leżącej pod aparaturą rentgenowską.  Lekarz nacina skórę pacjenta skalpelem, a następnie wprowadza za pomocą specjalnej igły cewnik do tętnicy (najczęściej udowej).

Kierując się obrazem z aparatu rentgenowskiego, lekarz przemieszcza cewnik po tętnicy, aż dotrze do odcinka naczynia wieńcowego, które ma ulec badaniu. Następnie przez cewnik wprowadzony zostaje środek kontrastowy, który płynie przez naczynie wraz z pompowaną krwią i pokazuje przekrój badanego naczynia oaz wszelkie patologie – zwężenia.

Kontrast jest fotografowany przez aparat rentgenowski z różnych kątów, co pozwala lepiej uwidocznić wszelkie zwężania. Kiedy badanie zostanie zakończone, cewnik jest usuwany ,a na miejscu w którym został wprowadzony do ciała zakłada się opatrunek.

Badanie koronarografii może w niektórych przypadkach prowadzić do powstania powikłań, dlatego należ zwrócić szczególną uwagę na szereg przeciwwskazań.

Przeciwwskazania do koronarografii

Jak widać koronarografia jest inwazyjnym badaniem przeprowadzonym w ambulatoryjnych warunkach, i niesie pewnie niebezpieczeństwa, dlatego należy wziąć pod uwagę szereg przeciwwskazań, przy których należy powstrzymać się od wykonania badania. Do najważniejszych należy zaliczyć  m.in.

  • Ciężkie nadciśnienie tętnicze lub niewydolność krążenia
  • Alergie na środek kontrastowy wykorzystywany przy badaniu
  • Niski poziom potasu we krwi
  • Niewydolność nerek
  • Nieregularne zaburzenia rytmu serca
Tags:

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.