Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jakie znaczenie ma psychologia w leczeniu chorób serca? | Poznańska Klinika Serca

Jakie znaczenie ma psychologia w leczeniu chorób serca?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Lęk, depresja, stres – w przypadku osób cierpiących na choroby kardiologiczne mogą okazać się szczególnie niebezpieczne. Okazuje się, że nie zawsze wystarczą systematycznie przyjmowane lekarstwa, badania kontrolne i wsparcie najbliższych.

Coraz więcej chorych na serce ma świadomość związku pomiędzy dolegliwościami fizycznymi i problemami dotyczącymi emocji. Dlatego coraz częściej decydują się oni na konsultacje psychologiczne.

Serce targane emocjami

O tym, że to serce jest narządem najbardziej wrażliwym na stan uczuć człowieka świadczą liczne metafory, które spotykamy na co dzień nie tylko w literaturze. Powiązanie emocji z chorobami serca potwierdzają wyniki badań. Już w połowie ubiegłego wieku wyodrębniono typ osobowości, który szczególnie narażony jest na chorobę niedokrwienną serca. Okazuje się, że występuje ona najczęściej u osób wrogo nastawionych do otoczenia, nieustannie żyjących pod presją czasu, nadmiernie ambitnych, rywalizujących oraz przekonanych, że to oni ponoszą odpowiedzialność za wszystko i wszystkich. Choroba niedokrwienna serca zagraża również osobom skłonnym do depresji i z niską samooceną. Problemy kardiologiczne dużo częściej spotykają ludzi cierpiących na zaburzenia lękowe czy nieumiejętność radzenia sobie ze stresem. Można zatem stwierdzić, że dbanie o emocje stanowi profilaktykę chorób serca.

Leczenie serca i porządkowanie uczuć

Bywa, że usłyszana diagnoza motywuje do przewartościowania swojego stosunku do siebie i otoczenia. Pacjent zaczyna dostrzegać, że ma do stracenia naprawdę wszystko i zwalnia tempo, łagodnieje, docenia najdrobniejsze przyjemności życia. Często jednak zdarza się, że wręcz przeciwnie – dochodzi do eskalacji lęku, stresu, wrogości wobec siebie i najbliższych, smutku. Zaczyna się błędne koło, bo serce nie chce zdrowieć mimo zażywanych leków.
Często też dopiero po stwierdzeniu choroby serca u pacjenta pojawia się wcześniej nieznany, paraliżujący lęk przed cierpieniem i śmiercią. Albo smutek, który stopniowo zaczyna przesłaniać cały świat.

Kiedy negatywne uczucia biorą górę to znak, że najwyższy czas na specjalistyczne wsparcie ze strony psychologa. Rozpoczęcie terapii polegającej na rozmowie i rozumieniu znaczenia uporządkowania myśli zawładniętych przez emocje. Dobry psycholog nie będzie oceniał ani pouczał. Obowiązuje go też tajemnica lekarska. Nawet jeśli nie myślimy o długofalowej terapii psychologicznej – warto zdecydować się na konsultację psychologiczną, która może okazać się krokiem milowym w stronę zdrowia.

Niejednokrotnie poddanie się badaniom serca obejmującym m.in. Próbę wysiłkową pozwalają m.in. na ocenę wydolności naszego organizmu i są czynnikiem stymulującym do pracy nad sobą.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.