Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jakie konsekwencje dla serca niesie niedoleczona grypa? | Poznańska Klinika Serca

Jakie konsekwencje dla serca niesie niedoleczona grypa?

Choroby Serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Grypa bywa bardzo często mylnie traktowana na równi z przeziębieniem. Co prawda, obie te choroby mają podłoże wirusowe i podobny przebieg, niemniej na tym kończą się między nimi podobieństwa. Przeziębienie mija samoistnie po kilku dniach, podczas gdy grypa utrzymuje się nawet 2 tygodnie, a jej powikłania są dużo bardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta niż sama infekcja.

Powikłania pogrypowe zagrażające życiu pacjenta

Bagatelizowanie grypy może doprowadzić do szeregu groźnych powikłań, które są niebezpieczne zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych, przewlekle chorych oraz tych o osłabionej odporności. Obok zapalenia płuc i oskrzeli, potencjalnego zapalenia opon mózgowych i ucha środkowego, niezwykle groźne może być zapalenie mięśnia sercowego.

Jak objawiają się choroby serca będące konsekwencją niewyleczonej grypy? Między innymi:

  • dusznościami i płytkim oddechem
  • ogólnym osłabieniem organizmu
  • ostrym, kłującym bólem zlokalizowanym w środku klatki piersiowej
  • przyspieszonym tętnem, kołataniem serca oraz zaburzeniami pracy serca, które mogą doprowadzić do utraty przytomności.

Pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego może jednak przebiegać bezobjawowo, co sprawia, że rozpoznanie choroby następuje niezwykle późno – dopiero w momencie, kiedy stan pacjenta jest już bardzo poważny. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zapalenie dotyka z reguły cały mięsień sercowy wraz z osierdziem. Choroba ta ma niezwykle szybki przebieg co sprawia, że stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta, dlatego niezwykle istotne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego prowadzone jest przed doświadczonych specjalistów. W skrajnych przypadkach, pacjenci wymagają zastosowania specjalistycznej aparatury wspomagającej układ krążenia, a nawet przeszczepu serca.

Grypy nie wolno bagatelizować. Utrzymujące się przez kilka dni objawy, takie jak gorączka, ból głowy, mięśni, silny męczący kaszel czy zapalenie spojówek to sygnał, by jak najszybciej udać się do lekarza i zastosować się do jego wskazówek. Jak wspomniano powyżej, sama infekcja wirusowa nie jest tak niebezpieczna jak powikłania po niewyleczonej grypie.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz