Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jakie badania wykonuje się przy zaburzonej pracy serca? | Poznańska Klinika Serca

Jakie badania wykonuje się przy zaburzonej pracy serca?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Badania pracy serca są bardzo istotne, gdyż pokazują kondycję najważniejszego organu w ludzkim organizmie. Wykrywają wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego oraz tętnic wieńcowych. Szczególną uwagę na systematyczność badań powinny wykazać osoby starsze, gdyż po 50. roku życia, ryzyko ujawnienia się choroby serca jest znacznie większe.

Kiedy należy zgłosić się na badanie kardiologiczne?

Zaburzona praca rytmu serca może dawać zróżnicowane odczucia. Niekiedy może to być kołatanie, czyli nierównomierne lub zbyt szybkie bicie serca. Czasami jest to wrażenie zbyt silnych uderzeń, ale następujących w długich odstępach. W każdym z takich przypadków należy zgłosić się do lekarza kardiologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Przyczyn arytmii, czyli właśnie zaburzeń rytmu serca może być wiele np: choroba wieńcowa, nadciśnienie, za wysoki poziom cholesterolu lub cukrzyca.

Rodzaje badań kardiologicznych.

Ze względu na sposób wykonania badania kardiologicznego możemy wyróżnić kilka rodzajów:
– EKG – elektrokardiografia serca to badanie wykonywane za pomocą specjalnego aparatu – elektrokardiografu, który rejestruje pracę mięśnia sercowego. Serce kurczy się z określoną częstotliwością, wytwarzając prąd elektryczny. Impulsy te są odbierane i zapisywane przez urządzenie wykorzystywane w badaniu. W efekcie powstaje zapis pełnej pracy mięśnia sercowego. Po 40. roku życia powinno się wykonywać to badanie profilaktycznie co 3 lata.
echokardiografia (echo serca) – wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Można w ten sposób ocenić, czy wszystkie części serca są prawidłowo zbudowane, jak przebiega praca zastawek i jam. Wyróżnia się trzy rodzaje badań ultradźwiękami: przezklatkowe, przezprzełykowe oraz dopplerowskie. Badanie echokardiologiczne jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne.
koronografia – wykonywane jest z użyciem promieni rentgenowskich. Poprzez cewnik wprowadzany jest kontrast, który pozwala ocenić kondycję tętnic wieńcowych.

Badania kardiologiczne powinny być systematycznym elementem profilaktyki zdrowotnej każdego człowieka, a szczególnie po 50. roku życia. Dzięki szybkiemu wykryciu choroby serca, możemy podjąć leczenie i cieszyć się komfortem życia.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.