Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak żyć po zawale serca? | Poznańska Klinika Serca

Jak żyć po zawale serca?

Lifestyle | 2 komentarze | opublikowano przez Administrator

Przeżycie pierwszego zawału to połowa sukcesu. Ważne jest, aby nie pojawił się kolejny, ponieważ po drugim można skończyć już w trumnie. Należy zmienić swoje nawyki i zacząć porządnie dbać o swoje zdrowie. Jak to zrobić? Wszystkiego się dowiesz w tym artykule.

PO PIERWSZE – DBAJ O PRAWIDŁOWĄ MASĘ CIAŁA

Jedną z przyczyn pojawienia się zawału serca jest nadwaga. Naukowcy mówią jednogłośnie – wystarczy 5 kg nadwagi, żeby ryzyko wzrosło o 25%! Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłową masę ciała. Warto zacząć od diety – ograniczyć przetworzone i tłuste jedzenie do minimum, i przestawić się na posiłki zdrowe. Powinny być one bogate w witaminy C, E i wszystkie z grupy B, a także w minerały takie jak potas, cynk, magnez czy selen. Warto się przejść do dietetyka, z którym wspólnie ustalicie odpowiedni jadłospis, dostosowany do Twojej wagi i stanu zdrowia. Istotne jest, aby robić to powoli. Wystarczy zrzucać do 2 kg miesięcznie, żeby nie narazić swój organizm na ewentualne problemy i szkody. Oprócz diety należy również ćwiczyć. Na początku robi to z Tobą lekarz w szpitalu, ale po wyjściu z niego trzeba to robić samemu. Zaczynamy od prostych, nie obciążających ćwiczeń. Na start wystarczą spacery lub wycieczki rowerowe. Można też zawitać na basen, ale nie pływać zbyt intensywnie.

PO DRUGIE – ZREZYGNUJ Z UŻYWEK

Koniec z papierosami – tu nie ma żadnej dyskusji. Rzucenie palenia to dla większości palaczy bardzo długi i trudny proces, często kończący się wielokrotnymi porażkami. Ważna jest w tym wytrwałość i duże pokłady silnej woli. Istnieje wiele sposobów na zwalczenie nałogu, np. guma nikotynowa i plastry antynikotynowe lub e-papierosy. A co z alkoholem? Kompletna rezygnacja może być  przesadą (ale jeśli potrafisz bez niego żyć, to lepiej przestać), ale na pewno należy go mocno ograniczyć.

PO TRZECIE – ZAŻYWAJ LEKI I MIERZ CIŚNIENIE

Nie można zapominać o zażywaniu leków. Najlepiej jest przyjmować je przed spożyciem pokarmu – inaczej mogą źle wpłynąć na żołądek. Za wszelkie skarby nie można ich odstawiać, nawet kiedy czujesz się lepiej. Jeśli natomiast po ich zażyciu czujesz się znacznie gorzej, trzeba natychmiast udać się do lekarza i mu o tym powiedzieć. Mierzenie ciśnienia jest równie ważne – w końcu nadciśnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn zawału serca. Najlepiej jest to robić rano, jeszcze przed całkowitym wstaniem z łóżka i zażyciem dziennej porcji leków. Jest to konieczne, żeby uzyskać jak najbardziej zbliżone wyniki do faktycznego stanu rzeczy.

PO CZWARTE – NIE STRESUJ SIĘ – UPRAWIAJ SEKS!

Stres jest szkodliwy dla każdego, a już na pewno dla zawałowca. Dobrze jest więc zacząć stosować techniki, które będą zmniejszały poziom stresu. Wspomniane wcześniej ćwiczenia są dobrym przykładem – dzięki nim ma się lepsze samopoczucie, a wszystko to przez endorfiny, których produkcja wzrasta przy takiej aktywności. Znalezienie hobby to również skuteczny sposób na obniżenie stresu. Warto także medytować. No i oczywiście seks. Może po wyjściu ze szpitala trzeba z nim poczekać, ale już po kilku tygodniach, kiedy już jesteś wypoczęty, można na spokojnie do niego wrócić. Nie należy tylko się przy tym nadwerężać, z wiadomych względów.

Jak wzmocnić serce? Przede wszystkim nie należy się bać. Zalecenia, które właśnie przeczytałeś nie są trudne i skomplikowane – wszystko zależy od Twojej silnej woli i systematyczności. Tak, czasem o to ciężko, ale zastanów się, o co tak naprawdę toczy się gra. Toczy się o Twoje życie! Zrozumienie tego to już jest dużym krokiem ku zmianie.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405