Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak się przygotować do półmaratonu? | Poznańska Klinika Serca

Jak się przygotować do półmaratonu?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Bieganie jest jednym z popularniejszych i najlepszych sposobów na zachowanie zdrowej sylwetki oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Na początku zaczynamy zazwyczaj od przebiegnięcia kilku kilometrów w bardzo słabym tempie. Na pewnym etapie jednak zaczynamy mierzyć coraz wyżej, aż pewnego dnia decydujemy się na wzięcie udziału w półmaratonie. W końcu 21 kilometrów to nie 42 jak w przypadku pełnego maratonu więc musi być łatwiej, prawda?

Budowa wytrzymałości

No właśnie nie do końca. Oczywiście, przebiegnięcie półmaratonu wymaga od nas mniejszej ilości energii, zajmuje mniej czasu, a regeneracja po nim nie jest aż tak długa, ale sam proces przygotowania wcale nie musi być o wiele łatwiejszy. Aby przygotować się do półmaratonu, należy przede wszystkim biegać. Istotne jest tutaj jednak bieganie w odpowiedni sposób. W zależności od tego, na jakim etapie swojej przygody z biegami się znajdujemy, powinniśmy starać się systematycznie zwiększać długość pokonywanej przez nas trasy, oraz samo tempo naszego biegu. Oznacza to, że przygotowania warto rozpocząć wystarczająco wcześnie, tak aby wykorzystać maksymalny potencjał swojego ciała, bez rzucania się z góry na zbyt głęboką wodę. Warto tutaj skupić się na progresji w skali tygodnia. To znaczy, nie starać się na każdym treningu przebiegać więcej niż na poprzednim (chociaż wszyscy życzylibyśmy sobie, aby było to możliwe), tylko zwiększać ilość kilometrów, które przebiegamy w przeciągu całego tygodnia. W zmierzeniu swoich obecnych możliwości może pomóc nam próba wysiłkowa poznań.

Siła i dynamika

W momencie, kiedy dojdziemy już do momentu, kiedy spokojnie możemy na jednym treningu przebiec 16-18 kilometrów bez walki z samym sobą na ostatnich metrach, oznacza to, że możemy przejść do kolejnego etapu przygotowań. W tym momencie warto skupić się nieco więcej na swojej sile oraz szybkości, bo to one ostatecznie zdecydują o tym, jaki będzie nasz czas na mecie. To ważne, nawet jeżeli nie specjalnie zależy nam na nie wiadomo jak dobrym rezultacie. Trening siłowy i szybkościowy powinien przede wszystkim obejmować takie ćwiczenia jak sprinty, wieloskoki, skipy oraz przysiady. Dynamiczne ćwiczenia pomogą w poprawie techniki oraz uchronią nas przed kontuzjami podczas biegu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.