Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak przygotować się do koronarografii? | Poznańska Klinika Serca

Jak przygotować się do koronarografii?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Koronarografia jest zabiegiem diagnostycznym mającym na celu stwierdzenie czy nie zaistniały zmiany miażdżycowe, sprawdzenie stanu tętnic lewej komory serca oraz ustalenie postępów w dotychczasowym leczeniu. Zabieg trwa zwykle od 30 do 45 minut. Należy się jednak do niego odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?

Wskazania do koronarografii

Wskazań do koronarografii jest bardzo wiele. Zwykle te badania przeprowadza się u osób, które niedawno przeszły zawał serca, mają nawracające bóle wieńcowe lub nieprawidłowe wyniki prób obciążeniowych. Na koronarografie kieruje się również pacjentów z wadami zastawkowymi i tych, którzy przebyli nagłe zatrzymanie krążenia, a jego przyczyna nie jest znana. Wszelkie problemy z sercem należy jak najszybciej zdiagnozować. Dlatego tak ważne jest właściwe przeprowadzenie zabiegu.

Dzień przed koronarografią

Pacjenci, skierowani przez lekarza na koronarografię dzień wcześniej powinni odpowiednio się nawodnić. W tym celu należy wypić około dwóch litrów wody. Powinno się to robić w odstępach czasu, tak by organizm przyjął zwiększoną ilość płynów. W dniu zabiegu pacjent powinien być na czczo. Co najmniej kilka godzin przed zabiegiem nie powinno się spożywać żadnych posiłków. Lekarze zwykle zalecają normalne przyjmowanie leków, które połykamy każdego dnia. Należy to jednak skonsultować ze swoim kardiologiem. Przed zabiegiem dobrze jest też zapytać, którędy będzie o przeprowadzany. Zwykle stosuje się dojście promieniowe,a rzadziej udowe, dlatego też przed koronarografią bezpośrednio przed zabiegiem są golone pachwiny. Kobiety powinny zgłosić się na badanie z niepomalowanymi paznokciami u rąk i nóg. Naturalny kolor palców, jest bowiem wyznacznikiem właściwego przebiegu zabiegu i dobrego stanu zdrowia pacjenta. Przed samym zabiegiem należy również wziąć prysznic.

Po koronarografii

Sam zabieg jest krótki i całkowicie bezbolesny. Jeśli jednak wybieramy się na koronarografię musimy liczyć się z minimum jednym noclegiem w szpitalu. W wyjątkowych przypadkach pobyt może być nieco dłuższy, dlatego warto zabrać ze sobą piżamę, kosmetyczkę kapcie i inne niezbędne przedmioty. Długość pobytu w szpitalu jest zależny od stanu zdrowia pacjenta i jego samopoczucia po odbytym zabiegu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.