Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak przebiega próba wysiłkowa? | Poznańska Klinika Serca

Jak przebiega próba wysiłkowa?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Próba wysiłkowa zawsze przeprowadzana jest w obecności lekarza specjalisty, a w pomieszczeniu musi znajdować się zestaw, dzięki któremu można będzie udzielić pomocy w nagłych przypadkach.

Na samym początku pacjent musi rozebrać się od pasa w górę, żeby można było przykleić elektrody przekazujące informacje na temat pracy serca. Elektrody umieszcza się na tułowiu pacjenta i na jego klatce piersiowej

Ponadto, na ramię osoby poddawanej próbie zakładany jest mankiet służący do pomiaru ciśnienia tętniczego w trakcie przeprowadzania badania. Kiedy pacjent będzie już gotowy do rozpoczęcia procesu, poproszony zostanie o rozpoczęcie wykonywania ćwiczeń. Podczas próby kontroluje się stale zapis EKG, jak również rejestruje się zapis elektrokardiogramu w odstępach 1-minutowych. Konieczne będzie również kontrolowanie ciśnienia krwi, które mierzy się podczas próby co 3 minuty. Do próby wysiłkowej może być używana między innymi bieżnia ruchoma.

W momencie, kiedy osoba przeprowadzająca badanie zdecyduje się zakończyć próbę, pacjent musi zaprzestać wykonywania wysiłku fizycznego i już w spoczynku wykonuje się dalsze, kontrolne zapisy EKG w 1, 3, 6 i 9 minucie po zakończeniu badania. Dane uzyskane podczas próby przekazuje się do lekarza pierwszego kontaktu, który zinterpretuje zapis EKG.

Jak duży wysiłek fizyczny będzie musiał wykonać pacjent?

W przypadku, gdy badanie przeprowadzane jest na ergometrze rowerowym, obciążenie rozpoczyna się od 50 W. Niemniej jednak u osób, u których zdiagnozowano wcześniej chorobę układu sercowo-naczyniowego,powinno rozpocząć się ono od obciążenia 25 W. W miarę trwania badania obciążenie jest stopniowo zwiększane o 25 W, zwykle co 3 minuty.

Jeżeli próby wysiłkowej wykorzystywana jest ruchoma bieżnia, próbę rozpoczyna się od prędkości przesuwania bieżni na poziomie 2,7 km/h z nachyleniem 10 %. U osób ze zdiagnozowanymi chorobami sercowo-naczyniowymi rozpoczyna się od nachylenia 0%. Co trzy minuty osoba przeprowadzająca badanie zwiększa nachylenie i prędkość bieżni.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.