Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak po zawale serca wrócić do codziennego życia? | Poznańska Klinika Serca

Jak po zawale serca wrócić do codziennego życia?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Przebycie zawału serca należy do bardzo przykrych zdarzeń, które zależnie od rozległości tego zjawiska może poważnie odbić się na zdrowiu, a nawet zagrozić życiu. Proces powracania do codzienności nie jest potem łatwy i często wymaga nie tylko stosowania się do zaleceń lekarza, ale też udania się na konsultacje psychologiczne, bowiem niektórzy mają problem z dostosowaniem się do nowej sytuacji.

Początek rehabilitacji

W kontekście powrotu do normalności niezwykle istotny jest pierwszy okres po zawale. Jest to czas w którym trzeba odzyskać siły, co nie jest wcale proste, bowiem organizm jest osłabiony, a do tego występują spore obciążenia mentalne. Jeszcze w szpitalu zostaniemy poinstruowani o stosowaniu prawidłowych technik oddychania i pierwszych ćwiczeniach wzmacniających. Kontynuuje się je już po powrocie do domu, a pomału będziemy w stanie zwiększać intensywność i powrócimy stopniowo do dawnego tempa wykonywania poszczególnych czynności.

W czasie kilku pierwszych tygodni trzeba się jednak oszczędzać – lepiej nie wracać szybko do pracy, a zamiast tego zregenerować się w domu. W tym celu konieczne jest również dbanie o spokojny i długi sen, trwający przynajmniej sześć godzin. Do zdrowia powraca się tym szybciej, im lepiej uda nam się unormować i uregulować plan dnia.

Zmiana nawyków

Przeważnie wystąpienie zawału spowodowane jest dotychczasowym trybem życia, więc należy wyciągnąć wnioski i zmienić swoje nawyki. Dotyczy to zarówno kwestii żywieniowych, jak i szkodliwych nałogów. Najlepiej jest zrezygnować z palenia i w dłuższym wymiarze czasowym maksymalnie ograniczyć alkohol. Powinno się także zmienić dietę i uwzględnić w niej więcej witamin oraz minerałów, a mniej tłuszczy, szczególnie zwierzęcych. Kolejna istotna kwestia to zredukowanie liczby stresowych sytuacji, więc warto zrezygnować może z niektórych obowiązków w pracy, a zamiast tego znaleźć sobie hobby, które da nam więcej radości i spokojnie spędzonego czasu.

Wreszcie zgodnie z zaleceniami lekarza trzeba zażywać odpowiednie dawki leków oraz słuchać własnego ciała i reagować, gdy pojawią się jakieś niepokojące symptomy, jak ból czy nadmierne zmęczenie. Zastosowanie się do tych zasad powinno pozwolić na powrót do normalnego funkcjonowania, natomiast bez wprowadzenia zmian w swoim życiu narażamy się na kolejne zawały, które mogą zakończyć się dużo gorzej.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.