Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak często sportowcy powinni badać serce? | Poznańska Klinika Serca

Jak często sportowcy powinni badać serce?

Bieganie | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Choć mówi się, że sport to zdrowie, to niedostosowana do możliwości organizmu intensywność treningu może prowadzić do efektów innych, niż oczekiwane. Rejestrowane są bowiem przypadki, gdy zawodowi atleci umierają z powodu niewydolności serca, wywołanej przez nadmierny wysiłek fizyczny. Właśnie dlatego amatorom i zawodowcom proponowane są specjalne badania, które pomagają zbadać kondycję serca, a także na bieżąco monitorować jego stan w zależności od tempa treningu. Jak często atleci powinni decydować się na tego typu badania?

Intensywny sport to intensywne badania

Zaleca się, by badanie kardiologiczne przeszły w szczególności te osoby, które planują rozpocząć zawodową karierę w sporcie. Dyscypliny, takie jak bieganie szczególnie obciążają układ krążenia, stąd wysiłek fizyczny przy nie wykrytej wadzie serca może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią. Ludzie regularnie uprawiający sport powinni kontrolować stan swojego mięśnia sercowego oraz układu krążenia przynajmniej raz w roku.

Z kolei te osoby, które znajdowały się w stanie spoczynku od sportu z powodu na przykład kontuzji i planują do niego wrócić, powinny zbadać stan swojego zdrowia niezależnie od daty ostatnich badań. Kardiolodzy często mają do czynienia ze sportowcami, a wizyta w ich gabinecie nie musi odbywać się jedynie wówczas, gdy wystąpią poważne dolegliwości. Badania można wykonywać kontrolnie.

Co obejmują badania?

Sportowcy, którzy decydują się na badanie swojego serca zostaną poddani kilku szczegółowym badaniom. Po pierwsze, będzie to EKG spoczynkowe, a także próba wysiłkowa EKG. Wówczas sprawdza się, czy u danej osoby występują zaburzenia rytmu serca lub drobne niedokrwienia. Sportowiec zostanie poddany także badaniu echokardiograficznemu, odda krew do badań laboratoryjnych, po to by na końcu przejść konsultację kardiologiczną. Ten podstawowy pakiet badań może uchronić atletów przed niebezpiecznymi sytuacjami w czasie uprawiania sportu. Właśnie dlatego regularne badania w ich przypadku są tak istotne.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz