Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak ćwiczyć żeby nie nadwyrężać serca? | Poznańska Klinika Serca

Jak ćwiczyć żeby nie nadwyrężać serca?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Aktywność fizyczna jest zalecana dla osób w każdym wieku. Jednak osoby z problemami z sercem nie powinny wykonywać niektórych ćwiczeń. Jaki trening okazuje się być najlepszy dla osób z problemami z układem krążenia? Podpowiadamy, jak dopasować trening do własnych możliwości.

Dlaczego warto zmniejszyć intensywność treningu?

Większość aktywności fizycznych może być pomocna w zwalczaniu problemów z nadciśnieniem oraz sercem. Jednak dla osób zmagających się z tymi problemami nie zaleca się wykonywania zbyt męczących oraz intensywnych treningów, gdyż bardzo obciągają serce. Do takich treningów możemy zaliczyć sporty ekstremalne oraz wykonywania ćwiczeń beztlenowych, czyli kulturystycznych. Poprzez zbyt gwałtowne ruchy do serca zaczyna przypływać zwiększona ilość krwi, z którą może sobie ono nie poradzić. Wtedy mogą pojawić się u trenującego zawroty głowy, ból serca lub nawet omdlenie.

Krótsze serie po więcej powtórzeń

Osoby zmagające się z problemami sercowymi powinny uwzględnić w swoim planie jak najwięcej ćwiczeń, które poprawią ukrwienie w ciele, jednak nie nadwyrężą go zbyt mocno. Prawidłowy dopływ tlenu do komórek wpływa korzystnie na pracę serca. Do ćwiczeń zalecanych należą:

Trening kardio: jest to zalecana forma treningowa. Ćwiczenia aerobowe wpływają na poprawę kondycji fizycznej oraz pozwalają umięśnić różne partie ciała. Trening powinien trwać około 36 minut i być wykonywany 3-4 razy w tygodniu.

Trening siłowy: krótkie serie po 3-10 powtórzeń (zależy od ciężaru oraz zaawansowania). Nie należy jednak wykonywać takiego treningu zbyt często. Najlepiej włączyć go w plan treningowy dopiero po konsultacji z trenerem osobistym.

Jak długo ćwiczyć?

Ogólnie cały trening powinien trwać od 30 minut do 2 godzin. Dłuższa aktywność fizyczna może wpłynąć niekorzystnie na kondycję ćwiczącego oraz osłabić jego organizm. Bardzo istotną kwestią jest również rozpoczęcie oraz zakończenie treningu, czyli rozgrzewka i rozciąganie. Te dwa aspekty nie mogą być pominięte na żadnym treningu. Zabezpieczają przed kontuzją oraz lepiej przygotowują do działania.

Trening dla osób z problemami z sercem – podsumowanie

Mitem jest, że osoby z problemami z układem krążenia powinny unikać aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, lekarze oraz trenerzy personalni zalecają wykonywanie ćwiczeń dla wsparcia zdrowia. Jednak należy pamiętać, żeby poziom wysiłku nie przekraczał 60% optymalnego wysiłku, który może wykonać dana osoba.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.