Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Czym jest Zespół Dresslera? | Poznańska Klinika Serca

Czym jest Zespół Dresslera?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Zawał serca jest poważnym problemem kardiologicznym, który mimo leczenia może spowodować poważne powikłania. Jednym z nich jest zespół Dresslera diagnozowany u 0,5-4,5% populacji pacjentów po upływie 2- 10 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów zawału. Niektóre badania wskazują, że jego przyczyną jest podłoże autoimmunologiczne.

Zespół Dresslera w formie zejściowej może doprowadzić do wytworzenia pancerza wokół serca, który znacznie ogranicza wydolność fizyczną. Może to wymagać interwencji chirurgicznej w postaci perikardektomii.

Czy się objawia oraz czym jeszcze może być spowodowany?

Przyczyny i objawy

Choć naukowcy mają pewne podejrzenia dotyczące etiologii choroby, to jej przyczyny nie są w pełni wyjaśnione. Zwykle pojawia się kilka tygodniu po przebytym zawale, choć czasami występuje już w pierwszym tygodniu po niedokrwieniu mięśnia sercowego albo wręcz przeciwnie- dopiero po upływie kilku miesięcy. A jak się objawia? Najczęstsze symptomy zespołu Dresslera to przede wszystkim podwyższona temperatura, która współwystępuje również z szeregiem innych chorób, choćby powszechną grypą. Poza tym pacjenci skarżą się na ból w klatce piersiowej, który podobny jest do tego odczuwanego przy chorobie wieńcowej. Wielokrotnie pojawiają się również duszności oraz przyspieszone tętno. W trakcie badania osłuchowego lekarze potwierdzają tarcie osierdzia, a badania krwi wykazują leukocytozę oraz zwiększoną ilość przeciwciał występujących przeciw komórkom mięśnia sercowego. To, co charakterystyczne dla tej choroby to współwystępowanie ze sobą wszystkich objawów. Najważniejszym z nich jest jednak zapalenie osierdzia, któremu towarzyszy intensywny ból. Nie zawsze jednak jest odczuwany z taką samą siłą. Raz słabnie, by potem nabrać na intensywności. Pojawia się również w różnych obszarach ciała, ponieważ promieniuje. Chorym pomaga zmiana pozycji na leżącą, ból wtedy słabnie. Charakterystyczny jest również ból w klatce piersiowej, który zwiększa się w czasie oddychania. Najrzadziej pojawia się gorączka, która u niektórych osób może po prostu nie wystąpić. Chorobie współtowarzyszy również zapalenie stawów, które w wielu przypadkach może prowadzić do ich uszkodzenia lub poważnych powikłań.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.