Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Czy możemy biegać mając nadciśnienie tętnicze? | Poznańska Klinika Serca

Czy możemy biegać mając nadciśnienie tętnicze?

Bieganie, Choroby Serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Bieganie jest bardzo popularnością formą aktywności i stale zwiększa się zainteresowanie tą dziedziną. Jednocześnie przed podjęciem się takiego zajęcia musimy upewnić się odnośnie do stanu swojego zdrowia. W związku z rosnącą świadomością co do kwestii zdrowotnych i dostępnością diagnostyki, wiemy też co nam dolega. Czy przy ewentualnym nadciśnieniu tętniczym możemy podjąć się tego sportu?

Skąd się bierze ta dolegliwość?

Nadciśnienie tętnicze jest dość często spotykanym schorzeniem, które może mieć różne podłoże. W większości przypadków są to kwestie genetyczne, w których kontekście nie istnieją sposoby pełnego wyleczenia i trzeba się po prostu nauczyć z tym żyć. Może to być też jednak efekt innej choroby czy nawet nieodpowiedniego stylu życia. Konieczne może być zatem zaakceptowanie nowej sytuacji i wdrożenie się w funkcjonowanie w takich realiach. Tego typu dolegliwości nie przeszkadzają jednak w wysiłku fizycznym, który jest wręcz zalecany.

Konsultacje z lekarzem i rozsądne podejście

Należy pamiętać o tym, że w obrębie nadciśnienia występują różne stopnie nasilenia, więc kwestia tego, jak wygląda bieganie a nadciśnienie tętnicze również trzeba rozpatrywać zależnie od konkretnych przypadków. Przede wszystkim potrzebna jest dobra diagnoza, która pozwoli ustalić zaawansowanie występującego w danej sytuacji schorzenia. Bieganie jest mimo wszystko możliwe, lecz podczas konsultacji z lekarzem dowiemy się, do jakich zasad musimy się stosować. W razie silnego nadciśnienia zalecane jest zwykle to by nie przekraczać pułapu 60% swojego maksymalnego tętna — granica ta przesuwa się w górę wraz ze zmniejszaniem się nasilenia choroby. Z reguły oznacza to konieczność trzymania się raczej spokojnego i jednostajnego tempa biegu, unikając krótkich i szybkich dystansów, gdy mamy do czynienia z wysokim tętnem. W większości przypadków nie trzeba jednak rezygnować z tej formy aktywności, a wręcz przeciwnie — może ona pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi. Przed uprawianiem tego sportu konieczne jest natomiast skonsultowanie się z lekarzem, który udzieli nam odpowiednich wskazówek i porad.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz