Co zrobić jeśli nasze dziecko ma duszności?

Bez kategorii | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Atak duszności u małego dziecka to niezwykle silne przeżycie zarówno dla niego, jak i dla opiekuna. Przypadłość ta pojawia się najczęściej na skutek dostarczania do organizmu niewystarczającej ilości tlenu przy jednoczesnym upośledzeniu wydalania z niego dwutlenku węgla. Przyczyn duszności może być wiele, ale bez wątpienia należy potraktować ten stan jako sygnał do wizyty u lekarza. Problemy z oddychanie mogą wynikać z zaburzeń czynności serca, dlatego warto odwiedzić przychodnię, w której znajduje się poradnia kardiologiczna dla dzieci Poznań.

Czym jest duszność?

Terminologia medyczna określa duszność jako subiektywne odczucie braku powietrza objawiające się brakiem tchu lub utrudnieniami w oddychaniu. Obiektywnie przypadłość ta charakteryzuje się przede wszystkim mocno nasiloną czynnością oddechową, która wyraża się przede wszystkim przyspieszonym oddechem, a także bardzo wyraźnym udziałem mięśni oddechowych.

U niemowląt duszność najczęściej można zaobserwować poprzez przyspieszenie oddechu i rytmu serca. Dziecko może w tym czasie lekko postękiwać i szybko poruszać skrzydełkami nosa. Równocześnie mogą się pojawić problemy podczas karmienia. Pojawiają się również nasilone ruchy klatki piersiowej, takie jak wciąganie przestrzeni międzyżebrowych, a także zapadnięcie się dołka jarzmowego i przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie obojczyków. W ciężkich przypadkach duszności u małych dzieci występuje niekiedy sinica, widoczna szczególnie dobrze wokół ust. U nieco starszych dzieci, oprócz nagłego przyspieszenia oddechu i rytmu serca, pojawiają się trudności w mówieniu, dziecko szybko nabiera powietrza i ma zmienioną barwę głosu. Dziecko, które doznało ataku duszności stara się również usiąść lub podpiera się na rękach, aby ułatwić łapanie oddechu.

Dlaczego duszność może być niebezpieczna?

Duszność występująca u dzieci w większości przypadków wymaga wizyty u lekarza. Oceni on ewentualne wskazania do dalszego leczenia lub dodatkowej diagnostyki.

Kiedy dziecko mocno kaszle, a jego wdech przypomina pianie koguta, natychmiast należy wyjść z nim na świeże powietrze. Zimne powietrze natychmiastowo obkurcza krtań i zmniejsza duszność. Jeżeli u dziecka występuje znacznie odbiegające od normy przyspieszenie oddechu lub sinica należy bezwzględnie wezwać pogotowie ratunkowe.

Komentarze zamknięte.