Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Co to jest EKG spoczynkowe i jakie szanse niesie? | Poznańska Klinika Serca

Co to jest EKG spoczynkowe i jakie szanse niesie?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

ekg spoczynkowe

Rozwój współczesnej medycyny jako nauki, a w tym przypadku jej wąskiej dziedziny, którą jest kardiologia, spowodował powstanie szeregu technik diagnostycznych ratujących codziennie ludzkie życie. Dzięki nim zagadki, które  przez setki lat były ukryte przed oczami człowieka w jego wnętrzu, powoli się wyjaśniają. Profilaktyka staje się coraz popularniejsza. Na czym polega badanie EKG spoczynkowe i w jaki sposób pomaga diagnozować serce?

Czym jest  badanie EKG spoczynkowe?

To rodzaj badania kardiologicznego, który najczęściej wykorzystywany jest do diagnostyki zaburzeń rytmu pracy serca. Badanie wykrywa zaburzenia w przewodzeniu impulsów elektrycznych w obrębie mięśnia sercowego.

Dzięki EKG spoczynkowemu można także zbadać rozmiar i zniszczenia powstałe po zawale serca oraz ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia go w przyszłości.

EKG spoczynkowe  – jak przeprowadzane jest badanie?

Badanie nie należy do skomplikowanych i często jest częścią konsultacji z lekarzem kardiologiem. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej w gabinecie lub klinice. Istnieją również przenośne urządzenia umożliwiające przeprowadzenie diagnostyki mięśnia sercowego w miejscu zamieszkania pacjenta.

Sam zabieg trwa od 5-10 minut. Lekarz w tym czasie mierzy przepływ impulsów elektrycznych dzięki specjalnym elektrodą przymocowanym do kończyn (okolice kostek i nadgarstków) oraz do klatki piersiowej badanego. Między skórą pacjenta a elektrodą musi zostać nałożona cienka warstwa specjalnego żelu, który zmniejsza opór elektryczny, a tym samym zwiększa przewodzenie elektryczne skóry. Elektrody podłączane są następnie do urządzenie EKG, które mierzy przepływy impulsów.

Badanie elektrokardiograficznie wymaga od badanego zachowania pozycji nieruchomej.

Kiedy poddać się badaniu EKG?

Jak już wspominaliśmy wyżej – badanie tego typu jest standardem i nieodłączną częścią diagnostyki podczas konsultacji w gabinecie kardiochirurgicznym. Nie mniej o tym rodzaju badania powinna pomyśleć się każda osoba odczuwająca ból w klatce piersiowej. Odpowiednio wczesna diagnoza może uratować życie.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.