Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Co powoduje występowanie miażdżycy serca? Poradnik

Co powoduje miażdżycę serca?

Choroby Serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Miażdżyca (arterioskleroza) jest chorobą, która rozwija się powoli i stopniowo, dlatego przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów. W wyniku wieloletniego odkładania się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych dochodzi do ich zwężenia i usztywnienia, co znacznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie krwiobiegu w organizmie. Tak odłożone cząsteczki związku tłuszczowego budują bowiem tzw. blaszkę miażdżycową która może znacznie ograniczyć przepływ krwi, a jej pęknięcie najczęściej prowadzi do całkowitego zamknięcia tętnicy i ostrego niedokrwienia narządu, który był bezpośrednio połączony z danym naczyniem krwionośnym. Takie zjawisko powoduje m. in. choroby serca, udar mózgu czy ostre niedokrwienie kończyn. Właśnie dlatego tak istotne jest zapobieganie i leczenie miażdżycy, co możliwe jest dzięki określeniu przyczyn i objawów choroby.

Co powoduje występowanie miażdżycy serca?

Jak zostało już wspomniane, miażdżyca jest chorobą powstającą w wyniku odkładania się lipidów na ściankach naczyń krwionośnych. Dochodzi do tego jako następstwo występowania takich czynników, jak:

– mała aktywność fizyczna
– nadwaga lub otyłość
– regularne palenie tytoniu
– nadmierne korzystanie z innych używek, np. alkoholu
– nieprawidłowa dieta
– wysoki poziom stresu
– nadciśnienie
– cukrzyca
– podwyższony poziom cholesterolu LDL
– obniżony poziom cholesterolu HDL
– przekroczenie 50. roku życia
– predyspozycje genetyczne (wczesny rozwój choroby u najbliższych krewnych)

Osoby, które obserwują u siebie występowanie powyższych czynników znajdują się w tzw. grupie ryzyka o dużych szansach wystąpienia miażdżycy. Warto zwrócić uwagę, że wśród zmiennych, które należą do przyczyn występowania choroby, wyróżnia się czynniki, które są zależne od stylu życia, dlatego dzięki jego zmianie w aktywny sposób można zapobiegać dolegliwości.

Do działań zmniejszających ryzyko wystąpienia choroby zalicza się m. in. aktywność fizyczną, prawidłową dietę czy rezygnację z używek. Często konieczne jest także przyjmowanie leków kontrolujących poziom cholesterolu.

Objawy miażdżycy serca

Oznaki miażdżycy uzależnione są od tego, jakie narządy są niedotlenione w wyniku zwężenia danych naczyń krwionośnych. Symptomy w zależności od organu, do którego dopływ krwi został ograniczony:

mózg – zaburzenia czucia, widzenia lub równowagi, niedowład kończyn;
serce – ból zamostkowy, który promieniuje do żuchwy lub stawów barkowych, duszności, drętwienie kończyn górnych;
jama brzuszna – ból brzucha nasilający się po jedzeniu;
kończyny dolne – ból nóg, skurcze mięśni, zimna skóra o bladym zabarwieniu, owrzodzenia.

Szybkie rozpoznanie objawów jest kluczowe, pozwala bowiem na wprowadzenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz