Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Co powinniśmy wiedzieć o naczyniach krwionośnych? Porady z kardiologii

Co powinniśmy wiedzieć o naczyniach krwionośnych?

Choroby Serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Podstawowe informacje na temat budowy układów w naszym ciele pomagają zrozumieć, na czym polegają ich schorzenia i dlaczego tak ważna jest ich profilaktyka. Układ krwionośny składa się z serca i sieci naczyń, w których krew opływa całe ciało – doprowadza tlen i substancje odżywcze do wszystkich żywych komórek, dlatego naczynia są bardzo liczne. Największymi z nich są aorta i żyły płucne, które odpowiednio wyprowadzają krew z serca i wprowadzają ją do niego. Zatory w tych naczyniach i ich rozwarstwienia są bardzo groźne, gdyż upośledzają krążenie już w samym jego centrum.

Pozostałe naczynia krwionośne

Dalej od serca biegną mniejsze tętnice i żyły – te pierwsze przewodzą wyczuwalny puls, drugie zaś powoli odprowadzają krew nieutlenowaną z tkanek. Obserwując żyły przedramion, możemy zauważyć, że czasami zapadają się lub stają się bardziej wypukłe – to dlatego, że ich ściany są elastyczne i cieńsze niż ściany naczyń tętniczych, które wzmacniane tkanką mięśniową są odporne na uszkodzenia związane z dużym ciśnieniem krwi. To właśnie żyły są najbardziej narażone na niewydolność – szczególnie te w kończynach dolnych mogą nie dawać rady prowadzić krwi ku górze, jeśli nie wspomaga ich aktywność mięśni. Jest to przyczyną żylaków, którym lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – dbajmy o codzienne ćwiczenia lub spacery.

Najwęższe naczynie krwionośne zwie się naczyniem włosowatym, kapilarą lub włośniczką – tego rodzaju naczynka biegną przez skórę i inne tkanki. Są niewidoczne gołym okiem, ale to właśnie z nich wypływa krew, gdy płytko się skaleczymy. Są tak wąskie, że czerwone krwinki przepływają przez nie jedna za drugą, co zapewnia najbardziej efektywny transport substancji między nimi a innymi komórkami.

Jak bada się naczynia krwionośne?

W przebiegu niektórych schorzeń potrzebne jest wykonanie obrazu sieci naczyń przebiegających w danym obszarze. Jest to angiografia, którą przeprowadza się przez podanie do krwi środka kontrastowego. Znajduje zastosowanie w diagnostyce miażdżycy, chorób niedokrwiennych i chorób jelit. Angiografia pozwala wykryć wszelkie anomalie w budowie żył i tętnic, ich zapalenia i zakrzepy w nich obecne. Takie badanie jest dość inwazyjne i w wielu przypadkach można je zastąpić rezonansem magnetycznym naczyń krwionośnych, tomografią lub USG.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz