Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Zapalenie osierdzia - przyczyny, objawy i diagnostyka

Zapalenie osierdzia – przyczyny i diagnostyka

Choroby Serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Zapalenie osierdzia to zbiorcza nazwa kilku jednostek chorobowych, w których dochodzi do stanu zapalnego worka osierdziowego, otaczającego serce. Pomiędzy cienką warstwą mięśni tego worka a sercem znajduje się niewielka ilość płynu, którego zadaniem jest ochrona serca przez nadmiernym tarciem. W przypadku stanu zapalnego, funkcjonalność to zostaje zaburzona – worek może ocierać o serce, może również nastąpić nadmierny wysięk płynu.

Jakie badania pozwalają na potwierdzenie zapalenia osierdzia?

Pacjenci z chorobami osierdzia skarżą się zazwyczaj na ból w klatce piersiowej, w okolicach serca, który staje się silniejszy w czasie wykonywania ruchu lub przełykania. Może wystąpić suchy, męczący kaszel, problemy z oddychaniem, przyspieszone tętno, dreszcze i stany podgorączkowe.

Pierwszym krokiem w diagnostyce zapalenia osierdzia jest zawsze dokładny wywiad lekarski oraz badanie osłuchowe wykonywane za pomocą stetoskopu. W przypadku występowania choroby, lekarz słyszy charakterystyczne szumy spowodowane tarciem mięśnia sercowego o worek osierdziowy. Konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych, w szczególności badania krwi, w tym poziomu białka C-reaktywnego i OB. Wykonywane są również badania radiologiczne i obrazowe: RTG klatki piersiowej, EKG i echo serca.

Jakie są przyczyny chorób worka osierdziowego?

Zapalenie osierdzia może występować jako powikłanie infekcji wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych, zwłaszcza w przypadku osób o niskiej odporności. Choroba występuje częściej u pacjentów cierpiących na schorzenia onkologiczne oraz autoimmunologiczne. Zapalenie osierdzia jest częstym powikłaniem w przypadku takich schorzeń jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń ustrojowy.

Występowaniu choroby sprzyjają również problemy z nerkami (niewydolność, konieczność przyjmowania przez pacjenta silnych diuretyków), choroby tarczycy (niedoczynność, choroba Hashimoto), a także uszkodzenie mechaniczne, powstałe np. w wyniku cewnikowania serca czy operacji kardiologicznej. Faktyczną przyczynę pozwala ustalić badanie płynu z worka osierdziowego. W wielu przypadkach powód choroby pozostaje jednak nieznana – taki rodzaj zapalenia osierdzia nazywany jest idiopatycznym.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz