Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Wskazania do wykonania badania holterem ciśnieniowym | Poznańska Klinika Serca

Wskazania do wykonania badania holterem ciśnieniowym

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Szacuje się, że już ponad 10 milionów Polaków cierpi na różne formy nadciśnienia tętniczego. Niestety, duża liczba chorych bagatelizuje problem i nie leczy tej przypadłości, lub nie stosuje się do zaleceń lekarzy. Takie postępowanie może skończyć się źle, gdyż nadciśnienie nieleczone wcale lub nieprawidłowo może spowodować dramatyczne skutki dla naszego zdrowia.

Kiedy rozpocząć leczenie nadciśnienia?

Początki choroby są zazwyczaj trudne do uchwycenia, ponieważ objawy są bardzo niespecyficzne i występują najczęściej pod postacią bólów głowy, kołatania serca czy zaczerwienienia twarzy i szyi. Najczęściej je lekceważymy, zażywając doraźnie działającą tabletkę, zrzucamy to na karb przemęczenia i planujemy wypoczynek, który w krótkim czasie powinien doprowadzić nas do dobrej formy. Niestety, zazwyczaj powód naszych niedomagań jest poważniejszy. Nadciśnienie to choroba, która przebiega skrycie i jednorazowy pomiar ciśnienia podczas wizyty w gabinecie lekarskim nie jest sposobem na jej zdiagnozowanie.

Holter ciśnieniowy – narzędzie do diagnozowania i monitorowania nadciśnienia tętniczego

Aby uzyskać pewność co do diagnozy, wymagany jest stały pomiar ciśnienia w warunkach domowych. Powinien on być wykonywany trzy razy dziennie, w pozycji siedzącej, po odpoczynku, co najmniej kilka dni pod rząd. Jeżeli wartości pomiaru przekraczają 140/90 mmHg lub więcej, należy skierować swoje kroki do przychodni. Lekarz, aby uzyskać pełny obraz kliniczny naszego stanu i nie przeoczyć żadnych patologii może zlecić wielogodzinne monitorowanie ciśnienia. Narzędziem do tego jest holter ciśnieniowy. Służy on do całodobowego mierzenia ciśnienia tętniczego, czyli także w godzinach nocnych. Pomiary wykonywane są co 15 lub 20 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy.

Urządzenie to składa się z mankietu założonego cały czas na jednym ramieniu oraz rejestratora, na którym zapisywane są wszystkie wyniki. W trakcie badania powinniśmy funkcjonować normalnie, bez zmian wykonywać swoje codzienne czynności. Wskazane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Dodatkowo należy prowadzić dziennik, w którym zapisujemy nasze aktywności w ciągu dnia. Po 24 godzinach urządzenie jest zdejmowane, wyniki poddawane analizie komputerowej i przekazane do interpretacji lekarskiej.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.