Elektrokardiografia serca – jak należy odczytywać i interpretować wyniki badania?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Standardowy elektrokardiogram spoczynkowy to jedno z najbardziej podstawowych badań, wykonywanych rutynowo w medycynie. Większość lekarzy dowolnej specjalizacji potrafi je wykonać oraz przynajmniej w podstawowym zakresie zinterpretować jego wynik. Taka umiejętność nie wymaga jednak specjalistycznego wykształcenia, a odczytywanie EKG okazuje się proste, jeżeli przyswoimy kilka podstawowych zasad.

Przede wszystkim warto wiedzieć, który element elektrokardiogramu odpowiada któremu z etapów pracy mięśnia sercowego. I tak, mały załamek P wyznacza moment depolaryzacji przedsionków serca, charakterystyczny zespół QRS – proces depolaryzacji komór, a ostatni załamek T – ich repolaryzację. Jakiekolwiek duże odstępstwa od tego porządku oznaczają nieprawidłowości. Na przykład jeżeli zamiast załamka P występują drobne, nieregularne fale, a zespoły QRS są od siebie nierównomiernie oddalone, oznacza to najpewniej migotanie przedsionków – najczęstszą przyczynę arytmii.

Istotnym pojęciem jest również oś elektryczna serca. Jest to kierunek, w jakim zwrócony jest wektor depolaryzacji komórek mięśnia sercowego. Jeśli jest on zbyt mocno przechylony w prawo lub w lewo, może to sugerować przerost lub uszkodzenie którejś z komór. W wyznaczaniu osi elektrycznej serca lekarze posługują się specjalnym wykresem, zwanym kołem Cabrery. Każde odprowadzenie posiada na nim swoją oś, a to, w którym wychylenia załamków w górę i w dół są najbardziej równe, ma oś dokładnie prostopadłą do osi elektrycznej serca.

Gdzie wybrać się na badanie serca?

Aby poddać się rzetelnemu badaniu kardiologicznemu, należy udać się do dobrej placówki medycznej, gdzie wykwalifikowani specjaliści wykonają i zinterpretują elektrokardiogram spoczynkowy. Dobrym wyjściem jest skorzystanie z oferty, jaką może zaproponować klinika prywatna Poznań to miasto, gdzie nie tylko mieszkańcy stolicy wielkopolski mogą udać się z każdym problemem kardiologicznym. Wszelkich nieprawidłowości w pracy serca nie należy lekceważyć, a poprawnie wykonany i zinterpretowany elektrokardiogram jest nieocenionym narzędziem przy ich identyfikacji.

Komentarze zamknięte.