Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Czy serce sportowca jest faktycznie o wiele zdrowsze? | Poznańska Klinika Serca

Czy serce sportowca jest faktycznie o wiele zdrowsze?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Istnieje wiele dziedzin sportowych, w których wymagane jest duże obciążenie fizyczne lub wysoka intensywność ćwiczeń. U sportowca trenującego regularnie, na przestrzeni kilku miesięcy lub lat dochodzi do licznych zmian. Szczególnie zauważana jest różnica w składzie krwi, mięśniach, gospodarce hormonalnej, układzie nerwowym i oddechowym. Najważniejszy natomiast jest układ sercowo-naczyniowy. Mówi się, że sport to zdrowie, a ci którzy uprawiają go regularnie mogą cieszyć się świetną kondycją, wieczną młodością i sercem jak dzwon. Jak to jednak wygląda naprawdę?

Jak funkcjonuje serce sportowca?

Od wielu lat przez specjalistów dostrzegany jest związek pomiędzy wysiłkiem fizycznym a powiększeniem serca. Tę zależność można zauważyć wykonując badanie, tj. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, czy echokardiografia.

Warto zwrócić uwagę na zespół zmian fizjologicznych występujących u sportowców biorących udział w sportach wyczynowych lub wytrzymałościowych. Grupę tych zmian określa się jako serce sportowca. Zjawisko dotyczy powiększenia komór serca, bradykardii i przerostu mięśnia sercowego.

Zakres zmian organicznych w układzie sercowo- naczyniowym zależy od rodzaju wykonywanego sportu. Jeśli jest to wysiłek izotoniczny lub dynamiczny, wzrasta objętościowe obciążenie serca. Częstość skurczów serca zwiększa się niemal od razu po rozpoczęciu wysiłku. Po 2-5 minutach rytm serca sięga swojej maksymalnej wielkości lub pozostaje na poziomie adekwatnym do wykonywanej pracy. Następuje wówczas przerost mięśnia sercowego z jednoczesnym zwiększeniem grubości ścian jamy komory. Przykłady sportów charakteryzujących się wysiłkiem izotonicznym albo dynamicznym to kajakarstwo, kolarstwo i wioślarstwo.

Wysiłki izometryczne i statyczne, czyli np. podnoszenie ciężarów lub zapasy, przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego jednocześnie. Obciążenie ciśnieniowe powoduje przerost mięśnia sercowego od wewnątrz.

U sportowców trenujących wyczynowo często występuje szereg patologii serca. Do typowych schorzeń zalicza się: bradykardię zatokową, objawy przerostu lewej komory serca, wydłużony czas przewodzenia przedsionkowo-komorowy, czy zaburzenia okresu repolaryzacji. Niektóre dysfunkcje mogą prowadzić do poważnych powikłań i w konsekwencji nawet do nagłej śmierci sercowej.

Podsumowanie

Serce sportowca pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego przystosowuje się do zmian. Objawem adaptacji serca do sportu wyczynowego lub wytrzymałościowego jest jego przerost. Zmiany fizjologiczne u osób uprawiających intensywny sport mają jednak czasami charakter patologiczny i mogą występować w postaci bradykardii, przerostu komory serca, czy zaburzeń okresu repolaryzacji, a niektóre przypadki kończą się nagłym zgonem serca u sportowca.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.