Diagnostyka Serca | BlogBlog o tym jak dbać o serce
Jak żyć ze zbyt niskim ciśnieniem?
Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez AdministratorZawroty głowy oraz pogorszenie samopoczucia wynikające ze zmiany pogody mogą być objawami świadczącymi o niskim ciśnieniu. O ile, coraz więcej osób ma świadomość, jak groźne dla naszego zdrowia może być nadciśnienie, o tyle o problemie, jakim jest niedociśnienie, wciąż mówi się bardzo mało i często lekceważy jego symptomy. Czy zatem jest to dolegliwość, która powinna budzić obawy? Jak żyć ze zbyt niskim ciśnieniem?
Czym jest ciśnienie tętnicze i kiedy jego wartość uważana jest za zbyt niską?
Ciśnienie tętnicze jest jednym z podstawowych mechanizmów niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu. Pod jego pojęciem rozumie się siłę nacisku krwi na ściany tętnic, a co za tym idzie, to właśnie dzięki niemu możliwe jest dostarczenie tlenu do każdej komórki. Ciśnienie krwi stanowi również niezwykle ważny parametr przy ocenie stanu zdrowia człowieka, dlatego też jest jedną z pierwszych czynności wykonywanych przez lekarza w trakcie wizyty.
Optymalna wartość ciśnienia tętniczego wynosi 120/80 mm Hg. Zależna jest ona od wydolności serca, a także szerokości i sprężystości naczyń krwionośnych. Kiedy wartość ta spada poniżej 90/60 mm Hg u kobiet i 100/70 mm Hg u mężczyzn i utrzymuje się w tym stanie, mówimy o tym, że pacjent zmaga się z niedociśnieniem.
Objawy zbyt niskiego ciśnienia
Niedociśnienie, inaczej zwane hipotonią lub hipotensją jest problemem dotykającym głównie kobiety i dorastające dziewczęta. Dotyczy aż 15% naszego społeczeństwa, a w szczególności osób szczupłych. Mówi się również o tym, że dolegliwość ta może być częściowo dziedziczona.
Występowanie niskiego ciśnienia warto rozważyć, kiedy pojawiają się takie objawy jak:
– pogorszenie samopoczucia zauważane w przypadku zmiany pogody,
– uczucie zmęczenia, osłabienia,
– częste bóle głowy,
– senność,
– zły nastrój,
– zawroty głowy,
– mroczki przed oczami,
– spocone, zimne dłonie i stopy,
– zaburzenia rytmu serca,
– przyspieszone tętno,
– blada twarz,
– omdlenia,
– nudności.
– rozkojarzenie, problemy z koncentracją.
Jak żyć ze zbyt niskim ciśnieniem?
Chociaż hipotensja nie jest tak groźna, jak nadciśnienie i z reguły nie wymaga leczenia, czasami nie pozwala na wstanie z łóżka i normalne funkcjonowanie. Warto wiedzieć jak żyć ze zbyt niskim ciśnieniem tak, aby nie odczuwać żadnych dolegliwości. W przypadku walki z niedociśnieniem tętniczym dużą rolę odgrywa postępowanie niefarmakologiczne i wprowadzenie zdrowego trybu życia.
Czasami można by było pomyśleć, że kluczowe znaczenie w podniesieniu ciśnienia odgrywa kawa. Nic bardziej mylnego. Jest to produkt, na którego działanie bardzo szybko się uodparniamy, a co za tym idzie, po czasie staje się nieskuteczny i wymaga stosowania coraz większych ilości, które stają się szkodliwe dla zdrowia.
Niskociśnieniowiec musi pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach. Najważniejszą jest unikanie gwałtownych zmian pozycji, powodujących szybsze odpływanie krwi do nóg i uczucie osłabienia. Zaleca się, aby po przebudzeniu poleżeć chwilę spokojnie, a dopiero po chwili usiąść, spuścić nogi i powoli wstać. Należy również wystrzegać się wielogodzinnego stania, lecz równocześnie zwiększyć poziom aktywności fizycznej, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu. Istotną rolę odgrywa również zapewnienie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, regularne, lecz mniej obfite posiłki, a także zwiększenie spożycia soli w diecie. Jeśli jednak powyższe metody okażą się nieskuteczne, należy udać się do lekarza, aby określił przyczynę niedociśnienia i w razie potrzeby wdrożył postępowanie farmakologiczne.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405