Serce sportowca – co to znaczy?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

diagnostyka serca

Mówi się, że sport to zdrowie. Jest coraz więcej osób, które decydują się na zwiększenie intensywności aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jak więc powinna wyglądać owa aktywność, by była ona bezpieczna dla zdrowa, a co jeśli wysiłek fizyczny jest zbyt duży? Co to znaczy serce sportowca i jak powinna wyglądać diagnostyka serca? Czas się tego dowiedzieć.

Diagnostyka serca –  zagrożenia

Diagnostyka serca może być wykonywana w przypadku każdej osoby aktywnej fizycznie. Może się to okazać konieczne, zwłaszcza jeśli treningi są wykonywane w sposób intensywny. To czy jest zagrożenie dla serca sportowca zależy od tego, w jakim jest on wieku oraz jak intensywnie i często ćwiczy. Szacuje się, że osoby starsze, które zaczynają uprawiać sport znacznie częściej umierają z powodu niedokrwienia serca. A u osób młodszych może dojść do wady serca lub innych schorzeń układu sercowego. Tak więc wydawać się może, że diagnostyka serca powinna być wykonywana w przypadku każdej osoby uprawiającej sport, bez względu na to, w jakim jest ona wieku. Nie możemy również zapomnieć o tym, że jest to jedna ze skutecznych metod na diagnozowanie poważnych schorzeń, których nie leczone może doprowadzić nawet do śmierci.

Serce sportowca – czym to grozi

Jeśli mamy na myśli serce sportowca, to najczęściej mówi się o diagnostyce serca osób aktywnych fizycznie. Jednym z najczęstszych objawów tego schorzenia jest przerost mięśnia sercowego. Z racji, że osoby aktywne fizycznie intensywnie trenują, mają większe zapotrzebowanie na tlen i składniki energetyczne – stąd przerost mięśnia sercowego. Innymi popularnymi objawami serca sportowca są zwolnienie pracy serca (tzw. bradykardia) oraz rozstrzeń (powiększenie objętości jamy serca).

Częste, intensywne treningi przyczyniają się do zmian morfologicznych oraz czynnościowych mięśnia sercowego. Z tego powodu serce sportowca jest narażone na powiększenie komór, pogrubienie ścian, a także na zmniejszenie spoczynkowej akcji serca. Rodzaj schorzeń oraz ich nasilenie jest zależne od takich czynników jak wiek, płeć oraz oczywiście rodzaj uprawianego sportu.

Charakterystycznym objawem wśród sportowców jest też wolniejsza praca ich serca. Dzieje się tak szczególnie po intensywnych treningach wytrzymałościowych. Wynika to ze zmian regulacji pracy serca oraz z oddziaływania nerwu błędnego.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.