Kiedy konieczna jest wymiana zastawki?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Problemy z układem krążenia zdarzają się wyjątkowo często. Zwężenie zastawki aortalnej to jedno z trzech najczęstszych schorzeń. Najczęściej wykrywa się je podczas przeprowadzania echa serca. Próby leczenia zwykle nie są skuteczne. Jedyna właściwa metoda to przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Przyczyny problemów z zastawką aortalną

Główną przyczyną problemów z zastawką aortalną jest stenoza, czyli jej zwężenie. Prowadzi ona do nadmiernego obciążenia mięśnia sercowego, spowodowanego zmniejszonym przepływem krwi w tętnicach. Najczęstszymi objawami tej sytuacji są bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy a czasami również omdlenia i zaburzenia widzenia. Najczęściej zdarza się to osobom, które ukończyły 65. rok życia. Uważa się że około 3% pacjentów w tym wieku ma problemy z zastawką serca.

Leczenie

Jedyna skuteczna metoda naprawy to wymiana zastawki aortalnej na sztuczną protezę. Opis tej operacji wydaje się być bardzo skomplikowany. Wymiana zastawki polega na czasowym otwarciu klatki piersiowej, wstrzymaniu akcji serca, wycięciu zmian chorobowych i wymianie zastawki na nową. Są one zwykle wykonane z materiału biologicznego lub mechaniczne protezy. Cała operacja trwa około 3-4 godzin. Następnie chory musi spędzić w szpitalu zwykle około tygodnia. Jeśli leczenie przebiega zgodnie z planem, może wrócić do domu.

U części chorych istnieje możliwość przeprowadzenia plastyki zastawki. Wtedy operacja jest o wiele mniej skomplikowana, a chory szybciej wraca do pełni sił. Jeśli jednak tego typu zabieg nie jest możliwy konieczne jest całkowita wymiana zastawki.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.