Jakie badania szybko wykryją wady serca?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Serce człowieka jest najważniejszym organem w organizmie, ponieważ pompuje krew i tym samym napędza go do działania oraz gwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie. W dzisiejszych czasach mamy jednak do czynienia ze wzrostem ryzyka wystąpienia różnych chorób związanych z tym narządem, a jest to spowodowane ogromnym tempem życia, stresem i złymi nawykami żywieniowymi czy behawioralnymi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli okresowa kontrola.

Jakie badania należy wykonać?

Najlepszym sposobem na długie i bezproblemowe funkcjonowanie serca jest odpowiednia diagnostyka, dzięki której można wykryć nawet najbardziej złożone wady tego organu – m.in. chorobę wieńcową, niewydolność czy zawał. Najbardziej znane jest chyba tzw. badanie echokardiograficzne (USG, czyli ultrasonokardiografia), które umożliwia niezwykle precyzyjne odwzorowanie jam serca, zastawek czy osierdzia. Wykonuje się je za pomocą specjalnej głowicy przykładanej do piersi. Pacjenci szczególnie polecają sobie nawzajem echo serca Poznań, bo można tam zrobić zabieg szybko i bez zbędnego stresu.

Ogromne znaczenie w profilaktyce mają także badania prób wysiłkowych jako badania czynnościowe, dzięki którym można ocenić położenie, wielkość oraz kształt mięśnia sercowego. Z kolei badania elektrokardiograficzne są wykonywane za pomocą elektrod przyczepionych do klatki piersiowej pacjenta i służą wykrywaniu wrodzonych wad naszego najważniejszego organu.

Wyróżniamy wysiłkowe badanie EKG (test rejestrujący czynność serca w warunkach dużego wysiłku fizycznego) oraz EKG metodą Holtera (rejestracja zapisu nieustannie przez 24 godziny, aby ukazać pracę narządu w czasie rzeczywistym w różnych porach dnia).

Jako jedyni w Polsce dysponujemy zminiaturyzowanym holterem ekg do oceny długoterminowej 7-14 dniowej. Jest to szczególnie przydatne u chorych z zaburzeniami rytmu serca, których nie rejestrują nawet kilkukrotne badania 24 godzinnego zapisu ze względu na ich napadowy charakter.

Popularnym typem diagnostyki jest również koronarografia, umożliwiająca dokładne obejrzenie naczyń wieńcowych od wewnątrz. Najogólniej mówiąc, polega ona na nakłuciu tętnicy i wprowadzeniu w nią cewnika, przez który podaje się specjalny środek cieniujący, uwidaczniający budowę i średnicę światła w tętnicach.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.