Jakie badania są obowiązkowe podczas ciąży?

Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W czasie jego trwania konieczne jest wykonywanie sporej ilości badań diagnostycznych, dzięki którym możliwe jest monitorowanie zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Zaleca się, by pierwsze badanie było wykonane do 10 tygodnia ciąży.

Podstawowym badaniem jest USG – pozwala na ocenę stanu płodu oraz obserwację i analizę jego rozwoju w czasie ciąży. Dzięki USG lekarz może określić wiek, przybliżoną masę oraz rozpoznać płeć dziecka. USG należy wykonać trzykrotnie, o ile nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości (wtedy konieczna jest większa ilość badań ultrasonografem).

Morfologia także zalicza się do badań koniecznych w czasie ciąży. Pozwala to na ocenę stanu zdrowia kobiety oraz wykrycie infekcji czy anemii. Przy pierwszym badaniu krwi określa się także jej grupę oraz czynnik Rh. Znajomość czynnika Rh jest niezwykle istotna, gdyż pozwala na uniknięcie konfliktu serologicznego. Konflikt ten występuję w sytuacji, gdy czynnik Rh matki to (-), a dziecko posiada odziedziczony po ojcu czynnik Rh (+). Dochodzi wtedy do konfliktu – organizm kobiety zaczyna wytwarzać przeciwciała groźne dla dziecka. Aby temu zapobiec, wykonuje się zastrzyk z immunoglobuliny.

Szczególnie ważnym źródłem informacji dla lekarza jest badanie moczu – pozwala na wykrycie cukrzycy, zakażenia układu moczowego czy choroby nerek.

Do 10 tygodnia powinno się wykonać także badanie stężenia glukozy. Jest to konieczne, by wykryć u przyszłej mamy ewentualną cukrzycę (badanie wykonuje się na czczo).

Jako że serce kobiety w tym okresie jest bardzo obciążone, może wystąpić potrzeba wykonania EKG. Przesłanką za tym przemawiającą może być wystąpienie u ciężarnej arytmii serca, choroby niedokrwiennej lub powtarzających się omdleń i zawrotów głowy. Badanie ekg w ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia. Badania echokardiografii i holtera ekg są rutynowo wykonywane w 12, 20 i 34 tygodniu ciąży celem zabezpieczenia zdrowego rozwoju płodu

Wizyty u ginekologa

Przede wszystkim każda ciężarna powinna dokładnie wykonywać zalecenia lekarza ginekologa, którego należy odwiedzać co najmniej raz w miesiącu lub jeśli ginekolog uzna to za konieczne częściej. Ważne w trakcie ciąży jest przyjmowanie kwasu foliowego w celu uzupełnienia niedoborów.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze zamknięte.