Diagnostyka Serca | BlogBlog o tym jak dbać o serce
Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?
Zdrowe serce | 0 komentarze | opublikowano przez AdministratorWspółcześnie bardzo wiele osób cierpi z powodu dolegliwości bólowych, które dotyczą różnych narządów wewnętrznych znajdujących się w ciele – np. kręgosłupa, płuc czy serca. Lekceważenie niepokojących objawów może się skończyć groźnymi schorzeniami i chorobami, dlatego warto zdecydować się na rezonans magnetyczny. Badanie to pozwala postawić ostateczną diagnozę i wybrać odpowiednią ścieżkę leczenia. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak dokładnie ono przebiega.
Rezonans – czym jest i jakie są wskazania do jego wykonania
Rezonans magnetyczny to nowoczesne badanie o charakterze obrazowym, którego celem jest wyraźne ukazanie wybranego narządu wewnętrznego. Dzięki temu istnieje możliwość dokładnej oceny jego stanu. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i nie powodujący absolutnie żadnych skutków ubocznych, ponieważ w jego trakcie wykorzystuje się innowacyjną aparaturę emitującą wyłącznie bezpieczne dla człowieka fale radiowe i magnetyczne. Główne wskazania do rezonansu to m.in.: chroniczny ból pleców, częste drętwienie kończyn, zapalenie rdzenia kręgowego, choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego, pylica i rozedma, guzy w klatce piersiowej, zapalenie oskrzeli oraz zaburzenia neurologiczne. Jeśli musimy szybko wykonać rezonans magnetyczny Poznań jest miastem, w którym funkcjonuje wiele placówek medycznych gwarantujących tego rodzaju badanie niemal od ręki.
Kluczowe etapy
Przed przystąpieniem do rezonansu pacjent musi zawsze wypełnić specjalną ankietę medyczną dotyczącą jego chorób, uczuleń, przyjmowanych leków, a także ewentualnych przeciwwskazań. Niektórym osobom jest też doustnie podawany środek kontrastowy, który ma za zadanie zwiększyć widoczność danego narządu. Dopiero później następuje właściwe badanie. Oto jego przebieg:
Pacjent kładzie się na wygodnym stole, który jest następnie wsuwany do wnętrza aparatury skanującej. Musi pamiętać o tym, aby leżeć nieruchomo, bo w przeciwnym razie istnieje ryzyko zniekształcenia obrazu.
Lekarz i pielęgniarka opuszczają pomieszczenie i udają się do drugiego pokoju, gdyż znajduje się tam stacja komputerowa.
Maszyna zostaje uruchomiona i zaczyna emitować pole magnetyczne skanujące powoli ciało pacjenta.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, personel wydaje choremu wszelkie polecenia przez mikrofon.
Badanie trwa zazwyczaj od 15 do 60 minut – w zależności od narządu i liczby niezbędnych obrazów.
Po zakończeniu rezonansu należy przez kilka dni wypijać co najmniej dwa litry wody na dobę, aby środek kontrastowy został szybko i bezpiecznie wydalony z organizmu.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405